Liiklusõigus


Küsimus: Kas libedaga äkkpidurdust vältides lõpuks punasega ristmiku ületamise eest on karistus 140 eurot normaalne?17.01.2014

Täna oli erakordselt libe, ka must jää kõikjal ning sõites kesklinna poole üle Kadrioru ristmiku hakkas vilkuma roheline tuli ja nagu ikka, muutub see tänapäeval punaseks väga kiiresti. Kuna oli libe, siis gaasi andma ei hakanud, et kollasega jõuda ja libeduse tõttu ei hakanud ka hädapidurdust tegema, nii jõudsingi ristmikule punasega. Järgmisel tänavanurgal aga seisis 5 politseiautot ja nii suunatigi mind ühte nendest. Tunnistasin süüd, ja kuna kehtivaid rikkumisi ei olnud, siis arvasin, et piirdutakse mõistusepärase 40-70 euroga. Väänati aga naeratuse saatel 140€! Küsimuse peale, et kas palju ei ole, vastati et no ei tea, nemad vast nii palju ei teeks, aga ülevalt poolt alla tuli käsk eriti tähelepanelikult jälgida ristmike ületusi kollase-punase tulega ja määrata siis ka valusamaid trahve. Sellest ka minu küsimus, et kas 140€ liiga palju ei ole, kui kehtivaid rikkumisi ei ole, oma süüd ma ka tunnistasin ja tee oli tõesti libe...? Samuti, kas on üldse mõtet seda edasi kaevata Harju Maakohtule ja palju see võiks üldse maksma minna?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Ristmikule foori keelava tule ajal sõitmise eest võib trahvi määrata kuni 200 eurot. See on maksimaalne trahvi määr. Karistusteoorias tuleks põhimõtteliselt lähtuda sanktsiooni keskmisest määrast ja seejärel teo tehiolusid, teo toimepannud isiku süü suurust, vastutust kergendavaid ja raskendavaid asjaolusid kaaludes suurendatakse või vähendatakse seda keskmist määra vastavalt ülalkirjeldatud asjaoludele, millise kalkuleerimise tulemusena jõutakse ideaalis õiglase karistuseni. Millistele asjaoludele Teile trahvi koostanud ametnikud trahvisumma otsustamisel tuginesid, ma kommenteerida ei oska väärteoasjast objektiivse ülevaate puudumise tõttu. Iseenesest ei ole oma olemuselt väär karistuspraktika ühtsustamise eesmärgil teatud karistussuuniste andmine, kuid sealjuures ei tohiks siiski hälbida seadusest tulenevatest karistuse mõistmise põhimõtetest (viimaseid vt karistusseadustik § 56).

Kui Te leiate, et Teile määratud karistus ei vasta siiski Teie süü suurusele ja muudele asjaoludele, siis saate selle vaidlustada Harju maakohtus 15 päeva jooksul. Kaebuse esitamine ja selle menetlemine on menetlusalusele isikule kohtus tasuta. Paraku kohtuasja tulemust ma Teile siinkohal prognoosida ei oska.