Liiklusõigus


Küsimus: Mida saaks lubade tagasi saamiseks teha, kui järelkoolitus on elukohast üle saja kilomeetri kaugusel?19.11.2013

Tere! Olen mures oma poja pärast. Ta on algaja juht ja septembri alguses juhtus nii, et ajutise 30 alal (enne oli lubatud sõita 50) ja poeg ei pannud tähele uut märki ja sõitis seal 55 km/h. Ja oligi pahandus käes. Poiss küll palus väiksemat karistust, kuna elame maal ja bussipeatuseni on oma 5 km ja ta käib koolis 45 km kaugusel ja oleme suur pere jne. Kas teda siis kuulda võeti või mitte, aga trahviks siis 3 kuuks load ära ja kõik. Kui poiss läks juhilubasid maanteeametisse ära viima, siis selgus, et vaja teha järelkoolitus (sellest seadusest muidugi ei teadnud me eelnevalt midagi). Järelkoolitus pidi siis maksma üle 200 euro+ark kulud - see oli perele paras hoop. Nüüd siis edasi uurides, kus saaks siis järelkoolitust teha (kõige lähem linn on Rakvere ja ka poiss käib seal koolis). Kui sai siis telefoni nr otsitud, siis selgus, et Rakvere ei tegele enam järelkoolitusega ja järelkoolitusega tegelevad Pärnu, Tartu ja Tallinn. Järgmine hoop misssugune. Poiss käib koolis, kuidas hakata nüüd käima kuskil üle saja km kaugusel. Kas tõesti sellise eksimuse eest on karistus siis selline, mis näib juba võimatu lahendada. Kas tõesti peab ta olema nüüd ühe pulga peal nendega, kes on sõitnud joobes, narkotunnustega või meeletul kiirusel kihutajatega. Saan aru, et peab olema tähelepanelik jne. Aga kas väike eksimine pole inimlik, et karistada sellise trahviga, et siiani ägiseme ja ei tea kuidas olukorda lahendada. Mida siis saaksime teha, et seda olukorda lahendada. Load olid poisil käes olnud vaid paar kuud. Kas lahendus on vaid selline, et oodata kaks aastat, teha ark-s uuesti ja saad load kätte ilma järelkoolituseta või oodata suve, mil koolist vaba ja hakata rongi või bussiga seiklema mööda suurlinnasid, et saada kuskil teha järelkoolitust. Palun andke nõu, mida küll teha!
Muretsev ema

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Tõepoolest näeb liiklusseaduse § 106 lg 6 ette järelkoolituse läbimise kohustuse ja uute liiklusteooria ja sõidueksami tegemise kohustuse, kui esmase juhiloa omajalt on juhtimisõigus karistuseks ära võetud. Tegemist on seadusest tuleneva protseduuriga juhtimisõiguse taastamiseks ning see ei ole käsitletav karistusena. Kui karistust ei vaidlustatud ning see on tänaseks jõustunud, siis rakendub LS § 106 lg 6 eranditeta.

Joobes juhtidele, korduvalt rikkumisi toime pannud isikutele ja esmakordselt rikkumise toime pannud isikutele on erinevad koolitused.

Kardan, et ega mugavaid variante pakkuda ei olegi. Ilmselt tuleb lihtsalt ajaline ressurss ja logistilised võimalused läbi mõelda ja leida optimaalne lahendus järelkoolituse läbimiseks.