Liiklusõigus


Küsimus: Kas mul on õigus nõuda sõbralt auto hüvitamist, kui ise ei tahtnud sõita, istusin kõrval ja sõber tegi avarii?14.06.2013

Tere, kuna olin joobes ja ei tahtnud ise sõita, palusin sõbral sõita autoga väike ots, ise istusin kõrval. Sõber põhjustas autoga liiklusõnnetuse ning jäi süüdi selles, ise tunnistas ka ennast süüdi. Algul lubas maksta, kuid nüüd hakkas blokkima ja ei taha maksta auto remonti või autot välja osta. Auto hind ja remont lähevad sama palju maksma, olen käinud mitmes remondi töökojas ning ka seal, kus tema palus.
Kas mul on seaduslik õigus talt raha nõuda ning kui on, siis kuidas toimida, kui ta maksta ei soovi, kuigi tunnistas ennast paberil teise autoga kokkupõrkes süüdi ning lubas maksta?
Kas kohtusse on mõtet anda? Kui kaua umbes kohtuveskid jahvatavad ning kas alguses peab oma raha eest advokaadi palkama? Kui peab, siis kas võidu korral on kellelgi kohustus advokaadi ja muu selle peale riigilõivud jne kulunud rahalised vahendid kinni maksma?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Teisele isikule õigusvastaselt kahju põhjustanud isik peab tekitatud kahju hüvitama (võlaõigusseaduse § 1043). Teise isiku vara kahjustamine on üldjuhul õigusvastane. Seega on Teil õigus oma sõbralt nõuda tekitatud kahju hüvitamist e. sõiduki taastamist või selle õnnetuse eelse väärtuse hüvitamist. Kui sõber seda teha ei soovi, on Teil õigus tema vastu esitada nõue kohtu kaudu hagina. Kohtumenetluse kestuse osas on prognoose raske teha, kuid laias plaanis peate arvestama mitme kuu pikkuse ajakuluga. Advokaadi palkamine on Teie õigus, mitte kohustus ning selle vajaduse üle saate ise otsustada. Võite kasutada ka lihtsalt nõustajat. Kohtukulud (sh esindajale makstud tasud) hüvitab pool, kelle kahjuks otsus tehakse. Kohus võib küll kahjusumma ja kohtukulud vastaspoolelt välja mõista, kuid arvestama peate ka otsuse täitmise väljavaadetega e. asjaoluga, kas kostjal on vara oma kohustuste täitmiseks.