Liiklusõigus


Küsimus: Kas "plekimõlkimises" süüdistatav inimene võib endale politseisse minekuks toeks kaasa võtta teise isiku?08.05.2013

Tere!
Küsimus elust enesest. Minu sugulane kutsuti seoses ühe liiklusõnnetusega politseisse, kus teda süüdistatakse õnnetuse põhjustamises. Kuna ta on vanuselt üle keskmise ja selles valdkonnas kogemused täielikult puuduvad, läksin temaga kaasa. Politseis aga öeldi mulle, et ma ei tohi menetluse juures viibida, kuna mul ei ole vastavat haridust. Tegemist oli väikese plekimõlkimisega ja mitte midagi kriminaalselt. Põhimõtteliselt kindlustuse teema. Minu küsimus on aga see, et hea küll, mul ei ole vastavat haridust ja ma ei saa olla esindajaks, aga kas mul ei ole ka õigust inimesega seal koos olla? Ma ei tahtnudki sekkuda menetlusse või muul viisil selles osaleda, vaid inimene soovis, et ma läheksin lihtsalt temaga kaasa. Ehk, kas minul on keelatud seal osaleda?
Ette tänades.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Otsest seadusest tulenevat keeldu viibida koos menetlusaluse isikuga ülekuulamise toimingu juures ei ole. Eelkõige on see menetleja otsustuspädevuses, kas ja millistel isikutel ta võimaldab menetlustoimingu juures viibida. Kui Te soovisite olla isikuga kaasas seetõttu, et tal puuduvad menetluslikus valdkonnas kogemused ja seda menetlejale selliselt ka väljendasite, siis võis menetleja Teie poolt avaldatut mõista selliselt, et olete temaga kaasas tema nõustamise eesmärgil e. sisuliselt kaitsjana. Sellisel juhul oli menetleja õigustatud kontrollima Teie vastavust VTMS § 20 nõuetele ja Teie mittevastavusel neile nõuetele Teid ülekuulamisruumist eemaldama. Kolmanda isiku õigus nõuda enda juuresviibimist teise isiku ülekuulamise juures võib tuleneda eelkõige abistamisvajadusest (näiteks meditsiiniline näidustus, puue vms mitteõiguslik abivajadus).