Liiklusõigus


Küsimus: Mida peaksin auto ostjana ette võtma, kui autol oli käsutuskeeld ja ma ei saa seda registris ümber vormistada?21.03.2013

Tere,
1) auto on müüdud esimeselt omanikult teisele (ostu-müügi leping vormistatud)
2) teine omanik on autot kasutanud, kuid jätnud ARKis sõiduki omanikuvahetuse registreerimata
3) autole seatakse käsutuskeeld (ARKis on auto käsutajaks endiselt esimene omanik)
4) teine omanik müüb auto edasi kolmandale isikule (ostu-müügi leping sõlmitud)
5) kolmas omanik ei saa omanikuvahetust ARKis registreerida, kuna autole on seatud käsutuskeeld.

Kuidas peaks kolmas omanik käituma kui esimene omanik ei ole näiteks suuteline täitma tingimusi, et autolt võetaks käsutuskeeld maha.

Tänan vastuse eest!

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

VÕS § 217 lg 2 p 4 kohaselt ei vasta ostjale üleantav asi lepingutingimustele muuhulgas siis, kui kolmandal isikul on asja suhtes nõue või muu õigus, mida ta võib esitada. Arestimisnõue või keelumärkest tulenev nõue/õigus on just vaadeldav sellise mittevastavusena (vt ka VÕS § 217 lg 4). Ostja peab sellisest mittevastavusest müüjat teavitama mõistliku aja jooksul pärast seda, kui ta sai asja lepingutingimustele mittevastavusest teada. Kolmanda isiku õigus või nõue müüdud asja suhtes, kui selline nõue ei olnud sõnaselgelt lepingutingimusena kokku lepitud on käsitletav müüjapoolse olulise lepingurikkumisena VÕS § 116 lg 2 p 1 tähenduses. Sellisel juhul võib ostja müügilepingust taganeda. Taganemisavaldus tuleb teha mõistliku aja jooksul pärast seda, kui ta sai olulisest lepingurikkumisest teada või pidi sellest teada saama. Kui taganemisavaldust ei tehta mõistliku aja jooksul, kaotab müüja õiguse lepingust taganeda. Minu arvates võib Teie poolt kirjeldatud olukorras kõige mõistlikum tegevusvalik olla müügilepingust taganemine, kuid kaalutud hinnangu andmine eeldab siiski kõikide asjaolude analüüsi.