Liiklusõigus


Küsimus: Kas kiirmenetluse otsust saab vaidlustada, sest kahtlen, kas nähtud pimeda öö video alusel saab kiirusületuse fikseerida?10.11.2015

Tere,
Sõitsin pimedal ajal asulavälisel teel, kus oli piirkiirus 90 km/h. Enda kiirus oli mul arvatavasti 100-110 km/h vahel, aga kindalt mitte rohkem. Miks arvatavasti, sest spidomeetrit pingsalt ei jälginud, oli pime ning keskendusin rohkem teel toimuvale. Mainin ka ära, et minu taga sõitis veel üks auto. Seejärel nägin vastassuunas vastusõitvat veoautot, temale järgnes auto, kes teeäärde kinni pidas ja mingi aja jooksul ümber pööras. Sain veel natuke sõita nii umbes 700 meetrit, kui mind kinni peeti. Tuli välja, et ma olin ületanud kiirust. Ei vaielnud vastu, aga kui politsei oma autosse kutsus, siis väideti, et minu kiirus oli 137 km/h. Näidati ka videot pardakaamerast, kus tõesti oli näha, et selline kiirus on mõõdetud, aga videost oli näha ainult vastutulevate sõidukite tuled, rohkem midagi. Samuti oli mõõtmine toimunud kurvis, kus politsei mõõtis veoauto tagant, mis ta ees oli, ehk siis mingi hetk peale mõõtmist olin ma veoauto taga ja siis jälle nähtaval. Samuti oli minu taga ka teine sõiduk. Tulede järgi ei saa ju eristada, kellelt kiirus mõõdeti, samuti jäin ma see hetk kui politsei ümber keeras, kaamera vaateväljast hoopiski välja, kuidas nad kindlalt teavad, et ma olin see sõiduk, kelle kiirust nad mõõtsid.
Nõustusin küll kiirmenetlusega ja sain trahvi, kuid hiljem kui autosse tagasi läksin ja kaasreisijaga arutasin, ütles ka tema, et nii palju see kiirus kindlalt ei olnud.
Kuna ise pole varem sellega kokku puutunud siis küsin, kas kiirmenetluse otsust saab vaidlustada, kas mul on võimalus videoga veelkord tutvuda, talletavad nad seda kuskil? Minu eesmärk pole väita, et ma pole süüdi, lihtsalt see polnud minu kiirus, väitsin seda ka politseile endale aga nendel ju aparaat näitas.
Kas on mõtet sellel teemal kaebus esitada või lepin olukorraga, et ise olen süüdi, et pingsalt spidomeetrit ei jälginud?

Kõike head Teile

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Kiirmenetluses tehtud otsust saab vaidlusrada 15 päeva jooksul arvates päevast, mil kiirmeentluse otsus koostati ja menetlusalusele isikule kätte anti. Kaebus tuleb esitada väärteo toimepanemise koha järgsele maakohtule.

Omamata ülevaadet küsimuses kirjeldatud teo kohta kogutud tõenditest, ei saa pelgalt ühepoolse kirjelduse põhjal anda hinnangut kaebuse perspektiividele.

Süüteomenetluses, sh väärteomenetluses peab süüteo toimepanemist tõendama süüdistaja e. väärtegude puhul kohtuväline menetleja. Kogutud tõenditest peab olema järeldatav, milline sõiduk teel kiirust ületas. Tõendeid hinnatakse nende kogumis ja ühelgi tõendil ei ole ette kindlaksmääratud jõudu. Kiiremenetluses antakse ka menetlusalusele isikule võimalus anda süüdistuse sisu kohta ütlusi ning neid hinnatakase tõenditena. Tulenevalt ütluste sisust võivad need olla menetlusaluse isiku süüd kinnitavad või ümber lükkavad. Näiteks olukorras, kus isik on algselt oma ütlustes kiiruse ületamist jaatanud, kuid asub hiljem väitma, et pole otsuses märgitud ulatuses kiirust ületanud, ei pruugi hilisem väide leida enam usalusväärset poolehoidu.

Arvesse tuleb võtta sedagi, et kui juht spidomeetrit ei jälginud ega tea seetõttu oma tegelikku sõidukiirust, siis on tal keeruline esitada vastuväiteid ka kiirust mõõtnud politseinike väidetele mõõdetud kiiruse kuulumise kohta tema sõidukile. Kui juht on veendunud, et ta küll ületas sõidukiirust, kuid mitte talle süüks arvatud ulatuses, tuleb ka neid väiteid põhjendada ja soovitavalt ka tõendada, millest selline veendumus tuleneb.