Liiklusõigus


Küsimus: Kas on tavapärane, et lapse esmasel kiivrita jalgrattaga sõitmise eest saadetakse juhtum alaealiste komisjoni?30.09.2015

Tere! Mu 13-aastane poeg sõitis jalgrattaga ja ei kandnud kiivrit. Politsei pidas ta kinni, autos koostati talle nn seletuskiri, millesse olevat lisatud, et ta on korduvalt kiivrita sõitnud. Mis aga ei vasta tõele. Meil pole olnud eelnevaid kokkupuuteid politseiga ega rikkumisi. Poeg ei nõustunud kirja selle osaga, kuid teda süüdistati valetamises ja kästi dokumendile alla kirjutada.
Kolm päeva hiljem helistati ja teatati, et mingid dokumendid saadetakse maavalitsusse, kust edasi tegutseb selle teemaga alaealiste komisjon. Edasi võetakse kooliga ühendust ja siis tuleb lastekaitse koju. Kas selline protseduur on esmasel rikkumisel tavapärane? Kas politsei poleks pidanud eelnevalt lapsevanemaga ühendust võtma, enne kui tegutsema hakkas?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Isiku süüvõimelisus algab 14 eluaastast. Seega on 13 aastase isiku puhul tegemist süüvõimetu alaealisega. Väärteomenetluse seadustiku § 29 lg 2 kohaselt võib kohtuväline menetleja süüvõimetu alaealise väärteoasjas anda väärteoasja materjalid üle alaealiste komisjonile. Esmaste menetlustoimingute läbiviimiseks ei ole vanemate juuresolek vajalik ning otsest kohustust kohtuvälise menetleja poolt enne väärteoasja materjalide üleandmist alaealiste komisjonile alaealise vanematega suhtlemiseks ei ole. Küll tähendab väärteomenetluse seadustiku § 29 lg-s 2 kasutatud määratlus "võib" seda, et kohtuväline menetleja on siiski vaba rakendama diskretsiooni otsustamaks, kas materjalide saatmine alaealiste komisjonile on vajalik või mitte.

Alaealisele kohaldatavad mõjutusvahendid ja alaealiste komisjoni pädevus on sätestatud alaealise mõjutusvahendite seaduses.