Liiklusõigus
Küsimus: Kas mootorrattur tohtis teha mitmest seisma jäänud ja vasakpööret ootavast sõidukist möödasõitu üle pidevjoone?22.09.2015
Soovisin teha kaherealisel mnt-l vasakpööret. Suunatuli oli varakult sisselülitatud. Peatusin, et veenduda vastassuunast tuleva sõiduki ohutus kauguses. Kuni selle teeristini on maha märgitud pidevjoon, on peateele suubuvast teest teavitav märk ja kiirusepiirang. Veendunud, et vastutulev sõiduk on ohutus kauguses ja minu taga olevad sõidukid on aru saanud minu poolt sooritatavast manöövrist (minu taga olev sõiduk oli samuti peatunud), alustasin vasakpööret ja siis sõitis mootorratas juhipoolsest küljest mu autole sisse.
Kas mootorrattur tohtis teha mitmest sõidukist möödasõitu üle pidevjoone kohas kus kõrvaltee suubub peateele? Kes on õnnetuse põhjustaja? Kes jääb süüdi?
Kas mootorrattur tohtis teha mitmest sõidukist möödasõitu üle pidevjoone kohas kus kõrvaltee suubub peateele? Kes on õnnetuse põhjustaja? Kes jääb süüdi?
Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee
Süülisus võib laheneda sellises olukorras mitmeti. Ka kohtupraktikas on sarnaseid juhtumeid lahendatud erinevalt.
Silmas tuleb pidada, et vasakpööret sooritav juht peab andma teed temast möödasõidul olevale juhile (LS § 17 lg 5 p 3).
Suunamärguanne ei anna sõidueesõigust (LS § 39 lg 5).
Juht peab järgima liikluskorraldusvahendite (sh teemärgiste) nõudeid (LS § 16 lg 2).
Mööda on keelatud sõita sõidukist, mille uht on andnud märguande vasakpöördeks (LS § 51 lg 3 p 2 ja § 52 lg 1 p 1).
Seega on kirjeldatud situatsioonis võimalik etteheiteid teha mõlemale juhile. Praktikas pole harvad lahendid, kus langetatakse otsus nn segasüü kasuks e. tuvastatakse jagatud vastutus ning karistatus määratakse mõlemale juhile.
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Liiklusõigus