Liiklusõigus


Küsimus: Mida teha olukorras, kui kellaga parkimise aeg saab läbi aga ma ei tea, kellega parkimise pikendamiseks kontakti võtta?28.05.2015

Tere,
sain hoiatustrahvi Tartu linnavalitsuselt valesti pargitud sõiduki kohta. Lisaks parkla märgile on parklas lisatahvlid "2h tähistatult" ja "tööpäevadel". Parkisin auto sinna pühapäeval plaaniga minna Tallinnasse ja õhtul tagasi jõuda. Kella armatuurile ei pannud, kuna tegemist oli puhkepäevaga. Kahjuks koolitus venis plaanitust pikemaks ja olin sunnitud ööseks Tallinnasse jääma. Esmaspäeva hommikul palusin tuttaval sealt läbi sõita, et saada infot maksetingimuste või parkimise korraldaja kohta, et tasuda või helistada ja selgitada olukorda. Selliseid tahvleid seal ei olnud, ei ole ka Tartu inimene, et teada, kelle parkla see oli. Ei ole võimalust tasuliseks parkimiseks, samuti puudub info, kelle poole pöörduda probleemide korral. Esmaspäeval tagasi jõudes leidsin trahvikviitungi. Kuidas oleksin pidanud käituma, alustasin parkimist seaduslikult, kuid olude sunnil muutus parkimine ebaseaduslikuks ilma et mul oleks olnud võimalust midagi ette võtta. Ette tänades.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Kui sõiduki parkimise õiguspärasuse tagamise võimatus oli vältimatu võib kõne alla tulla süüteokoosseisu puudumine Teie teos. Oma õiguste kaitseks tuleb sellisel juhul hoiatustrahv ettenähtud korras vaidlustada. Vaidlustamise kord on sätestatud väärteomenetluse seadustiku §s 54'5. Kas takistused parkimisnõuete rikkumise kõrvaldamiseks olid ka objektiivselt põhjendatud, hinnatakse väärteomenetluse raames kogutavate tõendite pinnalt. Konkreetseid juhiseid on hetkel keeruline anda, kuivõrd ma ei oma täielikku ülevaadet sündmuskohal kehtestatud tegelikust parkimiskorraldusest.