Liiklusõigus
Küsimus: Kas juhtkond võib jälgida politsei patrullauto liikumist ja seda, mis autos sees toimub, enam ei julge ninagi nokkida?05.02.2015
Töötan politseis patrullteenistuses. Hommikul nõuab juhtkond minult ettekannet, miks ma see ja see kellaaeg seal viibisin ja mis ma tegin. Olgu see jaoskonnas või väljas. Mul on selline tunne, et mind jälgitakse igal sammul läbi arvuti. Saan aru, kui tullakse ja füüsiliselt kontrollitakse. Autosse paigaldati ka salongipeegel, kus kaamera sees ja mida saab juhtkond jälgida igal minutil läbi arvuti, mis auto sisemuses toimub ja mida ma räägin. Sattusin juhuslikult peale, kui salvestust vaadati. Enam ei julge midagi rääkida ega "ninagi nokkida".
Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee
Tegemist ei ole varjatud e. lubamatu jälgimisega, kuna politseilise tegevuse salvestamine toimub patrulliliikmete teadmisel. Samuti on minu teada kaameratega salvestatud politseisõidukites infosildid salvestamise kohta kolmandate isikute tarbeks.
Samas tuleb aga säilitada tasakaal mõistlikkuse põhimõttega. Teadmata asjaolusid, mis on tinginud küsimuses märgitud erinevate ettekannete kirjutamise vajaduse, ei saa ma kommenteerida, kas neid ettekandeid nõudes on mõistlikkuse piir ületatud või mitte. Samas võib mõistlikkuse ja vajalikkuse põhimõttega vastuolus olla salongikaamera salvestiste massiline läbivaatamine, kuid objektiivne hinnang sõltub siiski sellest, mis on salvestiste massilise läbivaatamise tegelikuks põhjuseks.
Lõpuks on politseiametnike teenistuskohustused ära määratud teenistust reguleerivate õigus- ja haldusaktidega ning eelkõige tulenevad politseiametnike (sh juhtkonna) õigused ja kohustused selliste aktidega kehtestatud normidest ja korraldustest. Soovides saada ülevaadet, millised on erinevate ametnike õigused salvestiste vaatamisel ja millised on patrulltoimkonna õigused või kohustused salvestamise kohustuse täitmisel, tuleb ennast kurssi viia vastavasisuliste normidega ja nende pinnalt on juba võimalik seista ka enda õiguste eest.
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Liiklusõigus