Liiklusõigus


Küsimus: Kui auto on parkimistrahvi saanud asukohas mitu päeva, kas siis on trahv tehakse ühe või mitme päeva eest?04.12.2014

Millise perioodi eest ma trahv tehakse? Näide: Kui auto on parkimistrahvi saanud asukohas mitu päeva, kas siis on õigus trahvi teha iga päeva eest eraldi või ainult esimesel päeval? Jutt käib AS Ühisteenuste väljatatavate parkimistrahvide kohta.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Esmalt märgin, et nn "parkimistrahve" on mitmeid: nii käsitletakse rahvakeeles parkimistrahvina avalikul tasulisel parkimisalal parkimismaksu maksmata jätmise eest tehtavaid viivistasu otsuseid, eraõiguslikes parklates tehtavaid leppetrahve kui ka parkimisnõuete rikkumise korral tehtavaid trahviotsuseid kirjalikus hoiatamismenetluses (hoiatustrahv). Ühisteenused AS menetleb minule teadaolevalt nii viivistasu otsustega seotud nõudeid kui ka leppetrahvidega seotud nõudeid. Kuna küsimusest ei selgu, millise nn parkimistrahviga on tegemist, püüan vastata mõlema parkimistrahvi osas, mis võivad olla väljastatud Ühisteenuste AS-i poolt.

Viivistasu otsus:
Liiklusseaduse § 188 lg 7 annab võimaluse juhul, kui sõidukit ei ole 24 h jooksul tasulise parkimise alalt eemaldatud (või alustatud parkimistasu maksmist), teha uus viivistasu otsus. Seega võib iga 24 h tagant lisanduda uus viivistasu otsus, kui sõiduki suhtes ei ole alustatud parkimistasu maksmist või kui sõidukit ei ole tasulise parkimise alalt eemaldatud.

Leppetrahv:
Leppetrahv on kahe või enama lepingupoole kokkulepe sanktsioonide kohaldamise kohta lepinguliste kohustuste rikkumise juhtudeks. Seega eeldab leppetrahv konkreetselt tuvastatavate poolte vahelise kokkuleppe olemasolu. Klassikaliste nn parkimislepingute puhul on üheks lepingupooleks sõiduki parkinud juht (parkimisõiguse kasutaja) ja teiselt poolt kas maaomanik või viimase volituse alusel tegelev parkimiskorraldaja parkimisõiguse andjana. Poolte õigused ja kohustused kehtestatakse parkimislepingus. Üldjuhul on need lepingutingimused rohkem või vähem juhile nähtavaks tehtud konkreetses parklas ning parkimisleping loetakse sõlmituks sõiduki parkimise alustamisest. Asjaolu, kas parkimisõiguse andjal on õigus parkimistingimuste (lepingu) rikkumise korral määrata leppetrahv ühekordselt või korduvalt, peab tulenema poolte kokkuleppest e. lepingu tingimustest. Väljapool poolte kokkulepet leppetrahvi, sh korduva leppetrahvi määramine ei ole lubatav.

Leppetrahvi nõuete käsitlemisel tuleb aga arvestada, et nõuet esitav pool peab suutma tõendada, kes on temaga lepingu sõlminud isik. Leppetrahvi nõuet ei saa esitada isiku vastu, kes ei ole vastavat lepingut sõlminud. Näiteks on problemaatiline leppetrahvi nõude esitamine sõiduki omaniku vastu, kes ei ole olnud sõidukit parkinud isikuks e. sõiduki juhiks.