Liiklusõigus


Küsimus: Milliseid riske peaksin teadma, kui sõbrale autot laenan?17.06.2014

Tere!
Selline küsimus:
Soovin laenata juhtimisõigusega sõbrale autot. Auto on minu nimel. Autol ei ole kaskokindlustust.
Millised ebameeldivused võivad mind sellega seoses ees oodata? Juhul kui sõber teeb avarii (tema süül)?
Jääb vahele kiiruseületamisega/joobes juhtimisega vms..?
Kellel tõusevad kindlustusriski koefitsiendid ja kui palju (ning millal need endiseks lähevad) ning kellele esitatakse trahvid?

Tänan vastamast!

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Sõidukiga kaasnev vastutus jaguneb otsese valdaja vastutuseks ja omanikuvastutuseks. Vastates küsimuses esitatud järjekorras, siis:
- juhi poolt liiklusõnnetuse põhjustamise korral vastutab karistusõiguslikult mootorsõidukit juhtinud isik e. karistus (trahv vm) määratakse, mõistetakse juhile. Liikluskindlustuses rakendatav "riskikoefitsient" on seotud konkreetse sõidukiga. Tõusnud kindlustusmakset tasub kindlustusvõtja (sõiduki omanik) või isik, kes konkreetselt makset tasub (võib olla ka kasutaja, kes nö esindab omanikku). Tsiviilõiguslik vastutus (kindlutsukaitsega katmata varaline kahju või mittevaraline kahju) lasub mootorsõiduki valdajal e. üldjuhul sõidukit juhtinud isikul (va, kui isik juhtis sõidukit teise isiku majamidamises või ettevõttes viimase korralduste alusel). Sõbra poolt sõidukile süüliselt tekitatud kahju eest vastutab sõber ise e. Teil on õigus nõuda sõbralt kahju hüvitamist. Samuti vastutab ta kolmandatele isikutele põhjustatud kahju eest.
- Kiiruse ületamise ja joobes juhtimise eest, kui asjas on alustatud väärteo- või kriminaalmenetlust, vastutab sõidukit juhtinud isik. Automaatse kiirusemõõteseadmega fikseeritud kiiruse osas saadetakse trahviteade sõiduki registrijärgsele omanikule või vastutavale kasutajale. Viimased vabanevad trahvi tasumise kohustusest, kui esitavad andmed selle isiku kohta, kes sõidukit nimetatud ajal ja kohas juhtis. Sama kehtib ka trahviteate puhul, mis koostatakse parkimisnõuete rikkumise eest kirjalikus hoiatamismenetluses.
- Eraõiguslikud parklaoperaatorid saadavad leppetrahvide nõuded tavaliselt sõiduki omanikule või vastutavale kasutajale. Siiski saab leppetrahvide puhul olla vastutavaks isikuks vaid lepinguosaline e. parkimistingimusi rikkunud isik e. sõiduki juht.
- avalikul tasulisel parkimisalal parkimisnõuete rikkumise eest määratud viivitasu otsus saadetakse sõiduki omanikule või liiklusregistrisse kantud vastutavale kasutajale ja selle maksmise kohustus on samuti viimatinimetatud isikutel. Sõiduki omanik või vastutav kasutaja võib kahjunõude korras tasutud summa tagasi nõuda konkreetselt sõidukit juhtinud isikult.
- Riskikoefitsientide kujundamine kuulub iga kindlustusseltsi enda otsustuspädevusse ning seda, millistel alustel toimub riskikoefitsiendi tõstmine ja langetamine, tuleb uurida konkreetsest kindlustusseltsist.