Liiklusõigus


Küsimus: Kuidas saab veenduda, et politsei kiirusemõõdikul on ikka minu kiiruse näit, mitte mingi teise auto oma?28.05.2014

Sõitsin reede hilisõhtul Vasalemma kandis Keila-Haapsalu maanteel teelõigul, mille suurim lubatud kiirus on 50 kilomeetrit tunnis kiirusega 50 kilomeetrit tunnis spidomeetri näidu järgi. Ma alati jälgin oma masina spidomeetrinäitu, kusjuures veel enne patrulli üks auto vilgutas tuledega, et oleksin tähelepanelik, sel hetkel vaatasin veel ekstra üle, mida ma valesti teen - kas tuled põlevad, et täistuled poleks peal ja mis kiirusega ma sõidan (kiirus oli enne ja pärast seda hetke jätkuvalt 50 km/h spidomeetri näidu järgi). Ja kui politsei minu autot nägema hakkas, viivitamatult andis peatumismärguande. Küsis dokumendid kõik enda kätte, mina andsin. Siis politsei kohe näitas mulle kiirusemõõdikul ees olevat kiirust, milleks oli 75 km/h.
Selle peale ütlesin, et mina sõitsin spidomeetri näidu järgi kiirusega 50 km/h. Politsei käskis mul kohe oma autost väljuda ja minna patrulli masinasse, et menetlust algatada. (kuna ma ei ole kunagi seadust rikkunud, oli mul esimene kord kui politsei mind süüdistab milleski, pidin valima kas üld- või kiirmenetlus) Valisin kiirmenetluse, ja ma tean, et sellega võtsin ma süü omaks. Olgugi, et selgituses mainisin, et mina sõitsin 50-alas kiirusega 50km/h. Sel hetkel arvasin, et no mine tea, äkki mu auto spidomeeter siis valetabki, kuid nüüd, kui pidevalt politseid mu järel sõitma hakkasid, pole veel selle 50km/h spidomeetri näiduks oleva kiirusega vilkurid tööle läinud, seega on ilmselge, et mu spidomeeter ei saa valetada. Missugused võimalused mul on, et sellisest ebaõiglasest trahvist pääseda, sest mina ja mu kõrval istunud kaassõitja mõlemad nägime, et minu kiirus oli kogu selle teekonna ajal õige?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Kiirmenetluse otsust saab vaidlusada maakohtus 15 päeva jooksul arvates päevast, mil Te kiirmenetluse otsuse kätte saite. Kohtus saate siis esitada enda argumendid ja kohtuväline menetleja enda omad ning kohus otsustab esitatud tõendite pinnalt, kas väärteo toimepanemine Teie poolt tuleb lugeda tõendatuks või mitte. Tõenditevahelised vastuolud, mida ei õnnestu kohtulikul uurimisel kõrvaldada, tuleb KrMS § 7 lg 3 kohaselt tõlgendada kahtlustatava/süüdistatava/menetlusaluse isiku kasuks.

Kiirmenetlusega nõustumine ei tähenda süü omaksvõttu. See on nõustumine menetlusliigiga. Väärteoasja võib menetleda kiirmenetluse korras, kui väärteo toimepanemise asjaolud on selged. Teie vastuväidete pinnalt võib kerkida küsimus, kas väärteo asjaolud ikka olid selged. Kaebust arutades peab kohusmuuhulgas võtma ka seisukoha, kas kiirmenetluse kohaldamise alused esinesid.