Lepinguõigus


Küsimus: Mis saab võlast pärast seda, kui kohus jättis hagi menetlusse võtmata?01.08.2013

Tere, selline lugu siis, et jäin kunagi kiirlaenufirmale võlgu ja nad hakkasid küsima utoopilisi summasid, mida keeldusin maksmast. Asi jõudis välja kohtuni, nimelt maksekäsuni, millele esitasin vastuväite ja kohus otsustas, et minu vastu suunatud hagi võlgnevuse väljamõistmiseks tuleb jätta menetlusse võtmata. Küsimus ongi siis selles, et mis nüüd edasi saab. Kas ma pean midagi maksma või mitte. Kiirlaenufirma saatis mulle uue kirja, milles nõuab ikkagi mingit tasu, kuigi kohus otsustas, et võlgnevus tuleb jätta menetlusse võtmata.

lugupidamisega

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Teadmata täpselt faktilisi asjaolusid, siis eelduslikult ei ole laenuandja soovinud võlgniku vastuväite korral maksekäsu kiirmenetluse muutumist hagimenetluseks. Kui avaldaja (võlausaldaja) on sõnaselgelt väljendanud soovi vastuväite esitamise korral menetlus lõpetada, menetlus lõpetatakse, mida käesoleval juhul on siis tehtud. Selgitan, et makseettepaneku koostanud kohus jätkab asja menetlemist hagimenetluses või annab asja hagimenetluses menetlemiseks üle maksekäsu kiirmenetluse avalduses nimetatud kohtule või poolte ühises taotluses nimetatud kohtule juhul, kui võlgnik esitab õigel ajal makseettepanekule vastuväite ning avaldaja ei ole sõnaselgelt väljendanud soovi vastuväite esitamise korral menetlus lõpetada.
Maksmise kohustus sõltub nõude olemasolust ning kuivõrd on see nõue aegunud või mitte. Tehingust tulenev nõue aegub 3 aasta jooksul. Õigus nõuda teiselt isikult teo tegemist või sellest hoidumist (nõue) aegub seaduses sätestatud tähtaja (aegumistähtaeg) jooksul. Pärast nõude aegumist võib kohustatud isik keelduda oma kohustuse täitmisest. Kohus või muu vaidlust lahendav organ võtab nõude aegumist arvesse ainult kohustatud isiku taotlusel ehk siis vaidluse korral tuleb aegumise olemasolu korral selle arvesse võtmist kohustatud isiku poolt eraldi taotleda.