Lepinguõigus


Küsimus: Kas maakleril on õigus üürilepingu pikendamisel küsida tasu, kui leping on sõlmitud korteri omanikuga?02.08.2013

Kas maakleril on õigus üürilepingu pikendamisel tasu küsida, kui leping on sõlmitud korteri omanikuga?

Vastus: Janno Kuusk, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Soovite teada, kas maaklerile tuleb maksta maakleritasu üürilepingu pikendamise eest, kui nimetatud lepingu sõlmimise eest on kord maakler juba oma tasu saanud. Põhjalikuma vastuse andmiseks tuleks tutvuda Teievahelise maaklerilepingu tingimustega, et täpsustada, mis on seal eelnimetatud olukorra osas kokku lepitud.
Võlaõigusseaduse (VÕS) § 658 lg 1 kohaselt maaklerilepinguga kohustub üks isik (maakler) vahendama teisele isikule (käsundiandja) lepingu sõlmimist kolmanda isikuga või osutama kolmanda isikuga lepingu sõlmimise võimalusele, käsundiandja aga kohustub maksma talle selle eest tasu (maakleritasu). VÕS § 664 lg 1 kohaselt on maakleril õigus maakleritasule alates tema vahendamise või osutamise tulemusena lepingu sõlmimisest. Erialakirjanduses on maakleritasu kohta märgitud, et maakleritasu nõude tekkimiseks peab maakleri tegevuse ja lepingu sõlmimise vahel olema põhjuslik seos, st et lepingu sõlmimiseni on viinud just maakleri tegevus.
Käesoleval juhul oleks maakler juba üürniku ja üürileandja omavahel lepinguliselt kokku viinud ja saanud tasu selle eest (esmane lepingu sõlmimine). See, mis toimub juba hilisemalt ja poolte omavahelise suhtluse tulemusel (nn kas sõlmitud lepingut pikendatakse, või nt otsustatakse sõlmida uus leping), on rohkem poolte omavahelise suhtlemise tulem, kui maakleri töö tagajärg.
Rõhutan aga veelkord, et kui Teievahelises maaklerlepingus on kokku lepitud teisiti (nt et maakler saab tasu igakordse lepingu pikendamise eest), siis kohaldub lepingus sätestatu.