Lepinguõigus


Küsimus: Millisest kohustuste täitmise järjekorrast peab lähtuma pärast lepingu lõppemist tarbijakrediidilepingu puhul?06.06.2013

Tarbijakrediidilepingu kohustuste täitmisel lähtutakse VÕS § 415 - (1. põhiosa, 2. intress, 3. põhiosa). Kui leping öeldakse üles, kas võib lähtuda VÕS § 88 lg 8 ehk muuta kohustuste täitmise järjekorda (1. viivis, 2. intress, 3. põhiosa)? Kui ei, mille puhul võib VÕS § 88 lg 8 kohaldada?

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Tarbijakrediidilepingu korral kohaldub ebapiisavate maksete korral VÕS § 415 lg 2 põhimõtted, mille kohaselt, kui tarbija on teinud tarbijakrediidilepingu alusel makse, millest ei piisa kõigi sissenõutavaks muutunud kohustuste täitmiseks, arvestatakse makse:
1) esimeses järjekorras võla sissenõudmiseks tehtud kulude katteks;
2) teises järjekorras võlgnetava põhisumma katteks;
3) kolmandas järjekorras intressi katteks;
4) neljandas järjekorras muude kohustuste katteks.
Eeltoodust tarbija kahjuks kõrvalekalduv kokkulepe on tühine (VÕS § 421). Kuna tarbijakrediidilepingute puhul on VÕS § 415 lg 2 eriregulatsioon ja VÕS § 88 lg 8 on tarbijale kahjulikum, siis VÕS § 88 lg 8 tarbijakrediidilepingute puhul ei kohaldata. See ei sõltu lepingu ülesütlemisest. VÕS § 88 lg 8 kuulub kohaldamisele teiste võlasuhete puhul, mis ei ole tarbijakrediidilepingud. Tarbijakrediidileping on krediidileping, millega oma majandus- või kutsetegevuses tegutsev krediidiandja annab või kohustub andma tarbijale krediiti või laenu.