Lepinguõigus


Küsimus: Kas pärast üürilepingu ülesütlemist võib suvaliselt üüri tõsta?06.05.2013

Üürime maja alates 2009. aastast. Kirjalik leping sõlmiti 1 aastaks ja seejärel leppisime kokku, et elame siin edasi. Alates 2011. aastast pole sellel teemal kirjavahetusi ega jutuajamisi olnud. Meie arusaama järgi muutus leping tähtajatuks. 18. aprillil saime teate, et maja on müüdud ja peame välja kolima 30. maiks. Teatasime omanikule, et nii kiiresti ei leia uut pinda ja etteteatamistähtaeg peaks olema 3 kuud. Sellele saime vastuse 2. mail, et alates 1. maist on üür tõusnud 250-lt 350-le. Põhjenduseks, et oleme siiani maksnud alla turuhinna. Sooviks teada, kas meiega on käitutud seaduslikult ja mis võimalused meil on asja õigesti lahendada?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Tähtajaline üürileping muutub peale tähtaja lõppu asja edasi kasutamisel tähtajatuks. Kui maja müüakse maha, siis läheb üürileping üle uuele omanikule ning selleks, et teid välja tõsta, peaks ta esmalt lepingu üles ütlema. Korralisel ülesütlemisel on lepingu lõpetamise tähtajaks kolm kuud, erakorralisel ei pruugi olenevalt põhjusest tähtaeg olla. Viimasel juhul tuleks üürileandjal oma seisukohta põhjendada.
Üüri tõstmiseks tuleb esitada üürileandjal 30 päeva enne uue üüri kehtima hakkamist üürihinna tõstmise avaldus, mis peab sisaldama muuhulgas uut üüri arvestust, üüri tõstmise põhjendusi jms. Kui neid nõudeid ei ole järgitud, siis on üürihinna tõstmine tühine ja võite jätkata üüri tasumist senise kokkuleppe järgi.