Lepinguõigus


Küsimus: Kas müüja võib oma korteri müügil määrata hinnaks nö sümboolse summa?06.05.2013

Vanem üksik inimene (pole lapsi, ei ole olnud abielus lähisugulastest on vaid 3 õde ja nende lapsed) soovib asjaajamiste lihtsustamiseks loobuda oma korteriomandist õetütre kasuks. Küsimus on, kas kasulikum on teha kinkeleping või korteriomandi müük?
Kas kinkelepingu puhul saab seda hiljem vaidlustada praeguse omaniku teised õelapsed? Kui pika aja jooksul saab kinkelepinguid vaidlustada? Kui korteriomand müüakse, kas seda saab keegi hiljem vaidlustada? Kui pika aja jooksul? Kuna korteriomandit ei soovita müüa kasusaamise eesmärgil, siis kuidas määratakse ostu-müügi lepingu puhul hind? Kas see võib olla sümboolne? Mõte on selles, et kui kinkelepingu asemel soovitakse valida ostu-müügitehing, kuid sisu poolest oleks see kinkimine ehk siis müüakse oluliselt madalama hinnaga võrreldes turuväärtusega - kas omanik võib müügihinna määrata ükskõik millise?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Müügilepingu hinnas lepivad pooled ise kokku. Mitte keegi ei keela teil mistahes hinnaga asja müümast. Kinkelepingu sõlmimisel jääb jah, sellest taganemise võimalus, kuid selle tähtaeg sõltub teatud sündmustest ja nendest teada saamisest (kinkija suhtes tänamatu käitumine vms).