Lepinguõigus


Küsimus: Mida teha kohtu poolt saadetud kirjaga, millega minul enda teada seost pole?25.04.2013

Tere, sain täna võrdlemisi huvitava kirja kohtult. Kiri oli saadetud ühele mulle tundmatule isikule ja minule. Kirja sisu oli lühidalt öeldes selline, et kellegi kohta on avalikus e-toimikus tehtud kättesaadavaks uus dokument maksekäsu kiirmenetluses ja et dokumentidega tutvumiseks palutakse kasutada avalikku e-toimikut.
Ja et kui pole võimalik dokumendiga elektrooniliselt infosüsteemi kaudu tutvuda, palutakse sellest samuti teada anda ning edastada kohtule selle sidevahendi andmed, millele on võimalik dokument edastada.
Minu küsimus või mure on selline, et kas ja kuidas ma peaksin sellele kirjale reageerima. Tegemist oli ja on mulle täiesti tundmatu isikuga, rääkimata siis juba tema e-mailist. Ja mind huvitaks konkreetselt põhjus (või õigemini kuidas seda nõuda), et miks minu e-mailile saadeti selline kiri. Loogiliselt võetuna järeldab kohus mingil põhjusel, et minu e-mail oleks vist justkui selle tagaotsitavaga mingit pidi seotud. Või järeldatakse kuidagi teisiti minu või minu e-maili seotust antud isikuga.

Et kas ja kuidas mul oleks võimalik antud toimikuga tutvuda või kuidas taotleda luba selleks. Või aitab sellest, kui ma kirjutan kohtule, et minul ja ühel kahest e-mailist pole mingitki seost sellega, kelle kohta maksekäsu kiirmenetlus ja e-toimik avatud on.

Oletan, et kuna kiri algas sõnadega Lugupeetud XX (isikukood) ja minu nime ega isikukoodi seal ei sisaldunud, siis ilmselt minul nagu ka asja juriidilises mõttes sellega pole. Ainult, et küsimus minu jaoks on, kuidas sai minu e-mail kellegile teisele saadetud e-kirja päisesse. Kuna minu e-mailis sisaldub nii ees- kui perekonnanimi, siis asi justkui seda hullem.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Teil ei ole õigust aga ka vajadust võõra inimese toimikuga tutvuda. Paistab, et kohus on lihtsalt kirja adressaadiga eksinud. See, et e-posti aadress sisaldab nii ees- kui perekonnanime, ei tähenda, et selle kirjutamisel ei saa eksida - näiteks tehti täheviga, mille tulemusel kirjutati tahtmatult hoopis teine nimi ja ka teie aadress. Viisakas oleks lihtsalt kohut sellest teavitada. Põhimõtteliselt piisab kohtule ka oluliselt lühemast selgitusest, mis te siia küsimuste rubriiki kirjutasite ja probleem ongi lahendatud.