Lepinguõigus


Küsimus: Mida saan teha kui endine elukaaslane keeldub ühise liisinglepingu lõpetamisest, ümbervormistamisest?07.03.2013

Otustasime endise elukaaslasega 2 aastat tagasi soetada perre sõiduauto, mille liisingu võttis tema enda nimele. Leppisime kokku, et mina tasun auto sissemaksu, lepingutasu ja esimese liisingmakse. Raha sõiduki sissemaksuks (20% auto maksumusest) ja lepingutasu kandsin mina endise elukaaslase arveldusarvele, märkides maksekorraldusele "auto eest" (lisatud oli ka mark) ja tema selle edasi liisingettevõttele. Esimese liisingumakse kandsin otse liisingettevõtte arveldusarvele. Edasi maksis liisingut järgmised 10 kuud minu endine elukaaslane, mina tasusin samal ajal auto hoolduskulud ja liikluskindlustuse eest. Kui lahku läksime, leppisime kokku, et auto jääb minu käsutusse, maksan kõik hoolduskulud ja liisingumaksed, aga liisinglepingut me ei hakka lisakulude tõttu minu nimele ümber vormistama. Nüüd on sellest möödunud aasta, mina olen selle aja jooksul auto eest tasunud korrektselt kõik liisingumaksed (otse liisingettevõttele), kindlustused ja hoolduskulud. Kuna sain liisingettevõttest soodsa pakkumise, siis soovisin sõiduki liisingu enda nimele ümber vormistada. Kahjuks minu endine elukaaslane keeldub saatmast liisingettevõttele avaldust millega soovib lepingu lõpetamist ja mulle üle andmist. Mingit otsest keeldumise põhjust ega ka nõudmist ta mulle ei ole esitanud. Väidab, et praegune olukord talle sobib ja midagi muuta ta ei taha. Olen talle saatnud selgitava meili, kus kirjutasin lahti kõik nii minu kui tema poolt auto eest tasutud summad ja palusin tal kindlaks tähtajaks esitada enda poolne soov, ettepanek või nõudmine olukorra lahendamiseks. Vastust ei tulnud, olen saatnud veel ühe meeldetuletuse, kuid vastus siiani puudub. Ta lihtsalt ignoreerib mind. Minu soov oleks kas sõiduki liising ümber vormistada enda nimele või saada tagasi minu poolt tasutud summa, mille olen auto eest maksnud. Mida ma saaksin antud olukorras ette võtta?

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Arusaamatu on tegelikult endise elukaaslase käitumine, sest kui liisingulepingust tulenevalt on liisingu ees üksnes tema kohustatud isikuks (teie ei ole liisingulepingu pooleks), siis juhul, kui Te vabatahtlikult liisingumakseid tema eest ei tasu, siis on tema võlgnikuks ja vara läheb liisingule tagasi ja võõrandamisele. Seega peaks olema ka tema huvi kokkulepe saavutada ja võimalikest kohustustest vabaneda. Hetkel ongi kaks varianti, et kas sõlmida tema ja liisinguga eraldi kokkulepe, kus võtate liisingukohustuse üle või siis ta tasub teile hüvitist. Samas tuleb hüvitise suuruse puhul ka arvesse võtta, et kes kasutas sõiduvahendit ehk kes sai asja kasutuseelise, mistõttu kogu raha, mida liisingule tasusite, tagasinõudmine ei pruugi põhjendatud olla jne. Kõik sõltub faktilistest asjaoludest ja pooltevahelistest kokkulepetest ning nende tõendamise võimalustest vaidluse korral kohtus.