Korteriomandiõigus


Küsimus: Kas kõik ühistu liikmed peavad maksma kohtukulusid, kui kohus mõistis menetluskulud ühistult välja?11.03.2014

Möödunud suvel oli meie korteriühistus üldkoosolek, kus osade liikmete arvates võeti vastu korteriühistu liikmeid liialt koormavaid kohustusi. Andsite head nõu siinses rubriigis 19.06.2013.aastal, läksime kohtusse tühistama üldkoosoleku otsust kaugküttele üleminekuks, pangast laenu võtmiseks ja majanduskulude hüppeliseks suurendamiseks. Maakohus lahendas asja kõigis kolmes punktis meile positiivselt ning mõistis menetluskulud ühistu kanda. Kui ühistu üldkoosoleku pädevusse kuulub õigusvaidluse pidamise otsustamine, siis seda otsust möödunud aastal ei tehtud. Ühistu juhatus pöördus tol ajal Korteriühistute Liidu juristi poole.
Kohus on otsuse teinud, lahend veel ei ole jõustunud. Kuid on küsimus, kas kõik ühistu liikmed peavad hakkama maksma kohtukulusid?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriühistult väljamõistetud menetluskulude korteriomaniku poolt kandmise kohustust tuleks vaadata samas võtmes, kui mistahes teist kulutust.
Kui menetluskulu kandmise nõue on korteriomanikule pandud (A) korteriühistu üldkoosoleku otsusega, (B) menetluskulu on seotud elamu majandamiseks ja säilitamiseks vajaliku toiminguga, (C) küsimuse võis lahendada häälteenamusega, (D) otsus on vastu võetud ettenähtud häälteenamusega, (E) otsus ei ole tühine, eelkõige kui otsuse vastuvõtnud liikmete üldkoosolekul ei ole rikutud kokkukutsumise korda ja otsus ei ole vastuolus heade kommetega, ning (F) otsust ei ole KÜS § 13 lg 3 alusel kehtetuks tunnistatud, siis kuulub kohtu poolt väljamõistetud menetluskulu jagamisele kõikide korteriomanike vahel.
Konkreetsel juhul, vaatamata sellele, et õigusvaidluse pidamise otsust üldkoosolekul ei arutatud, välistaksin võimaluse vältida menetluskulu kandmist punktides B, C ja D toodud alustel. Seega tuleb Teil edasiste sammude otsustamiseks oodata ära üldkoosoleku otsus (A), selgitada seejärel välja, kas sellel esineb tühisuse aluseid (E) ning juhul, kui viimatinimetatud tühisuse aluseid ei leidu, kuid leides, et vastuvõetud otsus rikub siiski Teie õiguseid, siis pöörduda kohtusse korteriühistu üldkoosoleku otsuse tühistamise taotlusega. Sama ring.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ