Korteriomandiõigus
Küsimus: Mida ette võtta korteriomanikuga, kes ehitas ilma ehitusloata laed allapoole ja nüüd on minu korter külm?01.03.2014
Tere. Elan kahekorruselises 8 korteriga majas, korteriühistut meil ei ole. Mõned aastad tagasi alustas alumise korteri omanik kapitaalremondiga ja viis muu hulgas ka oma korteri laed allapoole ja soojustas need villaga. Selle tulemusena muutus minu korter väga külmaks (külmaperioodil põrandal 7 soojakraadi, korteris hommikuti sooja 13-15 kraadi), õhtuks vaatamata kütmisele üle 16-17 kraadi ei saa, kuigi kütan 2 korda nii pliiti kui ahju, lisaks elektri radiaator ja 2 puhurit. Ka on minu korter muutunud väga niiskeks, hommikuks 90-95%, õhtuks saan õhukuivataja abiga 65-70%. Niiskus tuleb sellest, et minu korteri põranda ja alumise korteri lae vahel on nüüd umbes 50cm kõrgune ventilatsioonita ja kütmata ruum. Kohal on käinud ka kohaliku omavalitsuse komisjon, tehti ettekirjutus naabrile ehitada lae alla ventilatsioon. Midagi naaber ka tegi, kuid see ei toimi, tuvastati ka hallitus naabri laes, tänaseks hallitab ka minu korteris sein põranda juurest. Maja on projekteeritud nii, et meil on ka naabriga ühised korstnad, millede korstnajala tahma väljavõtu luugid asuvad alumistes korterites. Naaber viis oma vannitoa elektriküttele ja sulges seal tahma väljavõtu luugi, teatades, et tema seda enam ei vaja ja muu teda ei huvita. Ka on ta teinud muudatusi ahju ja pliidi korstnajala tahmaluukide asukoha osas, nii et juba aastaid on minu korteri tõmbelõõride tahm korstnajalast välja võtmata. Mingit ehitusluba naabril ümberehitusteks ei olnud ning mulle ütles, et see ei ole minu asi, mida tema oma korteris teeb. Millised võimalused mul on tekkinud olukorda lahendada ja kui suured õigused on sellele kaasa aitamiseks kohalikul omavalitsusel. Kas KOV-il on võimalik teha ettekirjutus, et alumise korteri omanik ennistaks lagede ja küttekollete tahmaluukide maja ehitusprojektis ettenähtud seisundisse?
Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Korteriomanikevahelistes õigussuhetes on nn alumise korteri omanik rikkunud korteriomandiseaduse paragrahv 11 lg 1 p 1, mille kohaselt on korteriomanik kohustatud hoidma korteriomandi reaalosa korras ning seda ja kaasomandi eset kasutades hoiduma tegevusest, mille toime teistele korteriomanikele ületab omandi tavakasutusest tekkivad mõjud. Juhul, kui alumise korteri omanik esialgset olukorda ei taasta või enda poolt tekitatud probleemi ei lahenda, siis lubab korteriomandiseaduse paragrahv 14 lg 2 p 1 nõuda teistel korteriomanikel kõige äärmuslikuma abinõuna tema korteri võõrandamist.
Kohalik omavalitsusele annab õiguse teha alumise korteri omanikule ettekirjutus omakorda ehitusseadus, mis sätestab kohaliku omavalitsuse õiguse teostada ehitusjärelvalvet ning esitada ettekirjutusi.
Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Korteriomandiõigus