Korteriomandiõigus
Küsimus: Kas võin maksmata jätta garaaži soojaarve, kui ühistu juhatus lülitas kütte välja, kuid arve esitab?01.11.2013
Tere! Elan kümnekordses kortermajas, mille esimesel korrusel asub kinnine garaaž. Garaaži seinad (piirdekonstruktsioonid) on soojustatud. Garaaži parkimiskohad on eraldi korteriomandid. Garaažis on küte välja lülitatud ja seal paiknevaid korteriomandeid ei köeta. Kütte välja lülitamise otsuse tegi KÜ juhatus ilma garaaži korteriomandi omanike ja üldkoosoleku nõusolekuta/otsuseta. (Seetõttu langes eelmisel talvel garaaži temperatuur paari plusskraadini). Hoolimata sellest, et teenust ei osutata, esitab KÜ garaažiomanikele majandamiskulude arved, millel on kütte rida. Kütte ühikhind on sama, mis teistel korteriomanditel, kus küte toimib. KÜ juhatus põhjendab arve esitamist KÜ põhikirja punktiga, mis ütleb: "elamu majandamise ja hooldamise kulusid kannavad Ühistu liikmed proportsionaalselt nende omandiks olevate korteriomandite reaalosade üldpinna suuruse osatähtsusele kõigi elamu korteriomandite reaalosade summaarses üldpinnas." Lisaks toimub nende sõnul garaaži nö. "kaudne kütmine" läbi hoone konstruktsioonide ja siseseinte. Kas selline arve esitamine on korrektne või tekib KÜ-l kütte ühikhinna vähendamise kohustus (proportsionaalselt kaudse kütmise %-ga)? Kas võin osutamata teenuse eest maksmata jätta? Suur tänu ette!
Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Teiselt poolt on küttekulu näol tegu korteriühistu majanduskuluga, mis jagatakse kõikide korteriühistu liikmete vahel, ning mille sissenõudmiseks korteriomanikult tuleb korteriühistul tõestada üksnes kulu kandmist. Seega ei piisa antud probleemi puhul korteriühistu küttearvete ignoreerimisest vaid Teil tuleks oma õiguste maksmapanemiseks astuda aktiivseid samme, mida kirjeldasin eelmises lõigus.
Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Korteriomandiõigus