Korteriomandiõigus
Küsimus: Kuidas end KÜ üldkoosoleku vähemusliikmena kaitsta?16.09.2013
Tegemist on 6-korterilise elamuga, millest 4 korterit on tänaseks ühe perekonna omandis (kõik eri omanikud). Seoses maja renoveerimisega otsustati (loe: peale üldkoosolekul häälteenamuse saavutamist) hakata realiseerima toretsevaid renoveerimisplaane. KÜ-na pangalaenu ei võeta, igaüks maksab ruutmeetrite alusel oma vahenditest. Saan aru elamu remondi vajalikkusest ja kasulikkuse tasemeni ning võtsin ka maja renoveerimislaenu, kuid paistab, et sellest ei ole neile küllalt, ambitsioonid aina suurenevad. KÜ haldamine on üsna läbipaistmatu. Üks "suuromanikest" on ka KÜ juhatuse ainuliige. Kuidas ennast ühistu vähemusliikmena kaitsta? Kas tõesti tuleks iga toretsev üldkoosoleku otsus vaidlustada kohtus?
Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tean näiteks juhtumit, kus korteriühistu otsustas, et kõik korteriomanikud peavad maksma maja ees olevate autode valve eest, sõltumata auto olemasolust. Konkreetset otsust ignoreerinud korteriomanik on nii maakohtus kui ringkonnakohtus jäänud kaotajaks just põhusel, et ta ei pöördunud oma õiguste kaitseks seaduses sätestatud aja jooksul kohtusse.
Teisel juhul (Riigikohtu lahend 3-2-1-28-11, punkt 10) on kohus jälle leidnud, et, kui tegu on mõõdukate summadega, siis ei ole tegu otsusega, mis võiks korteriomaniku õiguseid rikkuda, millest võiks välja lugeda, et naabrile ärategemine on lubatud - ainult mõõdukalt! Kelle sissetuleku järgi "mõõtu" arvestada, seda kahjuks kohus ei täpsusta.
Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Korteriomandiõigus