Korteriomandiõigus


Küsimus: Kuidas saaksime lõpetada koostöö haldajaga, kui korteriühistu ei ole veel registreeritud?15.09.2013

Tere,
Oleme mitme majaga kinnistu, kokku 15 korterit. Kuna kõik korterid said kinnistul müüdud alles sel suvel, siis kokkuleppeliselt oli moodustatud korteriomanike ühisus ning samuti on kinnistul tegutsev haldusfirma. Kas haldusfirmal peab tegevuseks antud kinnistul olema kirjalik leping korteriomanike ühisusega või piisab üldkoosoleku otsusest? Haldaja ehk valitseja ning korteriomanike ühisuse vahelist suhet reguleerib korteriomanike seadus, kuid seal puudub info arvete esitamise õiguse kohta korteri omanikele. Nimelt on meil haldajalt saamata arved viimase 5 kuu kohta ning sooviksime teada, millistel tingimustel on haldaja kohustatud arveid esitama või millised õigused on meil korteriomanikel arveid saada. Milline juriidiline dokument seda reguleerib?
Samuti tegime viimasel üldkoosolekul otsuse moodustada korteriühistu, sellest on möödas 2 kuud. Kas pelgalt otsuse põhjal saab lähtuda korteriühistu seadusest või peab ootama kuni KÜ on ka juriidiliselt vormistatud? Kas otsusel on mingi periood, millal kehtivus kaob, sest KÜ ei ole juriidiliselt vormistatud?

Lepingut kinnistu haldamiseks ei ole haldaja meiega veel teinud, kuna KÜ ei ole juriidiliselt vormistatud, siis mille alusel ja kuidas lõpetada olematu leping haldajaga? Meil pole justkui millesti lähtuda lepingu lõpetamiseks. Kas piisab üldkoosoleku otsusest ja allkirjades või peab olema veel midagi juures?
Põhjuseks olematu haldusteenus, segased vastused teemal arved ning segased vastused teemadel remonditööd ja laen.

Kuna olen selles teemas algaja, siis loodan, et saate küsimustest aru ning oskate ka nõu anda:)

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, vastused Teie küsimustele on järgmised:
1. Kas valitseja peab sõlmima korteriomanikega lepingu või piisab korteriomanike üldkoosoleku otsusest?
Korteriomandiseaduse (KOS) paragrahv 17 lg 1 ja paragrahv 20 lg 1 kohaselt tekib lepinguline suhe valitseja ja korteriomanike vahel korteriomanike üldkoosoleku otsuse vastuvõtmisega. KOS paragrahv 8 lg 4 kohaselt kehtivad korteriomanike üldkoosoleku otsused ka korteriomaniku õigusjärglase suhtes.

2. Millistel tingimustel on valitseja kohustatud arveid esitama? Korteriomanike arveldusi reguleerib KOS paragrahv 22, mille kohaselt koostab valitseja üks kord aastas majanduskava, mille kinnitamisel on korteriomanikud kohustatud tegema perioodilisi ettemakseid. Seega KOS arve esitamise kohustust valitsejale ei pane.

3. Kas korteriühistuseaduse alusel saab hakata tegutsema alates korteriühistu asutamisotsuse langetamisest?
KOS paragrahv 8 lg 1 kohaselt saab korteriühistuseaduse alusel hakata korteriomandeid valitsema alates korteriühistu õigusvõime tekkimisest st korteriühistu registreerimisest.

4. Kas korteriühistu asutamise otsus aegub?
Korteriühistu asutamise otsus ei aegu.

5. Kuidas lõpetada lepinguline suhe valitsejaga?
Lepingu valitsejaga võib lõppeda kahel viisil: korteriühistu õigusvõime tekkimisega või korteriomanike üldkoosoleku otsusega.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ