Korteriomandiõigus


Küsimus: Millised on kahjustada saanud korteri remondiks vajaliku raha saamise reaalsed võimalused KÜ-lt?17.08.2013

Tere, KÜ juhatus keeldub lisama üldkoosoleku päevakorda ühe korteriomaniku põhjendatud taotlust teha korda eluruumide viimistlust, mis sai kannatada hoone üldtorustiku vahetuse käigus. Keeldumise aluseks on MTÜ seaduse §20 1 (2).
Siit on 2 küsimust:
1. Mida teha, kui ülejäänud korteriomanikud (vähemalt 1/5 MTÜ ehk KÜ liikmetest), kelle korterid ei saanud kannatada ümberehituste tõttu, pole huvitatud ja ei soovigi nõuda, et nende remondifondiraha kulutataks teise liikme probleemide lahendamiseks.
2. Mida teha, kui KÜ juhatus, kes määrab üldkoosoleku päevakorra, ei soovi antud küsimust panna ka hääletamisele, et saada 9/10 üldkoosolekul osalevate liikmete nõusolekut küsimuse arutlemiseks, kuigi MTÜ seaduse §20 1 (5) annab selleks võimaluse?
3. Kui korteriomanik teeb riiklikult tunnustatud eksperdi abil vajaliku remondi maksumuse kalkulatsiooni ning esitab arve otse KÜ-le, ennetades kohtuvaidlusi, kas arve tasumine muutub KÜ jaoks kohustuslikuks enne või alles pärast remondi teostamist kannatada saanud korteris omaniku kulul?
4. KÜ juhatus ei vastanud ka remonditaotlustele kirja teel korduvalt kahe aasta jooksul. Kas sarnaste "nõiaringi" probleemide lahendamise kohustus KÜ poolt muutub lähiajal lihtsamaks vastavate seaduste muutmisel?
Lugupidamisega, omanik

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kahjuks pean vastama, et juhul, kui KÜ vabatahtlikult Teile tekitatud kahju ei hüvita, siis ei ole selle väljanõudmine täna kehtiva kohtupraktika (vt nt Riigikohtu lahend 3-2-1-161-12 punkt 10 ja 3-2-1-25-08 punkt 14) juures kuigi realistlik. Nimelt ei käsitle Riigikohus KÜ-d kui korteriomanike- vaid kui korteriühistu liikmete esindajat, kellel puudub kohustus astuda iseseisvalt samme korteriomanike huvide või õiguste kaitseks, mis tekivad kaasomandi eseme majandamise käigus. Seda, milles seisneb eeltoodud seisukoha mõtekus, ma selgitada ei oska - tegu on arenenud Euroopa riikide õiguspraktika võrdluses erandliku seisukohaga.
Tulenevalt eeltoodust tuleks Teil hüvitamisnõue esitada isiku vastu, kes teie korteris torustike remonditöid teostas või alternatiivselt kõikide korteriomanike vastu nõudes igalt korteriomanikult Tema korterile vastava proportsionaalse osa Teie remondikuludest hüvitamist. Nõude esitamise aluseks on korteriomandiseaduse paragrahv 11 lg 1 p 3.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ