Korteriomandiõigus


Küsimus: Mida teha, kui haldusarvele on lisatud summa vee tarbimise eest, kuigi ma korteri ei ela ja vett ei tarbi?14.05.2013

Kas KÜ esimehel on õigus mulle jagamata vee eest esitada mitu kuud üle 6 EUR arve, kui minu veetarbimine mitme kuu jooksul on 0, sest pole korteris elanud ja vett tarbinud. Teavitasin mitmel korral maili teel, et korteris ei ole elatud ja vee tarbimine puudub, aga iga kord lisandub üle 6 EUR tarbimata vesi minu kommunaal- ja halduskulude arvele.
Meie majas on üle 100 korteri ja kui iga kuu saab iga korter sellise arve, mis teeks üle 600 EUR iga kuu.
Kas mul on õigus nõuda teiste korterite kommunaal- ja haldusarveid näha ja kas ühistu esimees peab neid mulle näitama, kui avaldan selleks soovi?
Jagamata vee eest on mulle kirjutatud ainsana selline summa, kuna pole vett tarbinud, eelmise aasta lõpus jäid jagamata vee arved 1 EUR kanti, jääb mulje, et sellest ajast kui veetarbimine on O leidis tema võimaluse mulle jagamata vett niipalju kirjutada. Mida ette võtta?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, veekulu jagamine korterite vahel lähtudes veemõõtjate näitudest, nagu on täna Eestis üldreeglina kombeks, on kokkuleppeline.
Korteriomandiseaduse paragrahv 13 lõige 1 kohaselt tuleks veekulu jagada korterite vahel lähtudes korterite üldpinnast. Seega ei tee korteriomandiseadus kulude jagamisel vahet vahet sellel, millises koguses korteriomanik vett tarbib, mistõttu puudub Teil alus esitada korteriühistule vee mittetarbimisel põhinev vastuväide.
Kui korteriühistu ei kogu korteriomanikelt makseid kinnitatud majanduskava, vaid tegeliku kulu alusel (vee-, kütte- ja elektrikulude puhul on viimane Eestis samuti tavapärane praktika), siis on Teil õigus nõuda, et korteriühistu esitab Teile koos kuluarvega kontrollimiseks ka arved, mille alusel Teie maksmisele kuuluv summa välja arvestati.
Kokkuvõttes, kui KÜ esitab Teile 6 eurose veearve, ilma, et summa tuleneb kinnitatud majanduskavast, siis peab KÜ võimaldama Teil ka kontrollida oma arvestuse õigusust. Eelkõige peab Teile esitatud veearve suurus olema proportsioonis KÜ-le esitatud veearve- ja Teie kaasomandi suurusega.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisavarahalduse OÜ