Korteriomandiõigus


Küsimus: Kas on õigus nõuda maja-aluse parklaga seotud kulude tasumist ka neilt, kel ei ole parklakohta?03.05.2013

Tere,
Elan kortermajas, kus puudub ühistu. Kortermaja haldab haldusfirma. Nad kutsusid kokku koosoleku, kuhu ei tulnud kokku piisavalt inimesi koosoleku läbiviimiseks. Seega kutsuti kokku uus koosolek, kus osales alla 1/3 korteriomanikest. Koosolekul võeti hääletamise teel (poolt ja vastu hääled) vastu otsus, et maja-aluse parklaga seotud kulud (uksemootori remont, koristuskulu, hoolduskulu firmale, kes tegeleb garaažidega jne) tuleb tasuda kõigi korteriomanike poolt. Samuti tuleb tasuda kõigi poolt tõkkepuudega seotud kulu. Parklakohad on korteriomandi osa. Minul puudub parklakoht, ka ei kasuta ma tõkkepuud, sest mul ei ole parkimiskohta hoovis. Isikud, kes ei oma parklakohta maja-aluses parklas, ei oma sinna ka juurdepääsu.
Palun öelge:
1. Kas selline otsus on seaduslik?
2. Kas on õigus sellise hääletuse teel võtta vastu sellist otsust (poolt oli 17 isikut, vastu 13 ja kohal kokku oli u 62 isikut)?
2. Kas ja kuidas saan otsuse vaidlustada?

Ette tänades

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kui kortermajas ei tegutse korteriühistut, siis ei saa korteriomanikud kulude jagamist korteriomandiseaduse paragrahv 13 sätestatust erinevalt häälteenamusega otsustada ning korteriomandiseadusest erineva kulude jagamisega peavad nõus olema kõik korteriomanikud.
Mis puutub maa-aluse parklaga seotud kulusid, siis tuleb kortermaja vaadata kui ühtset tervikut ning sellest tulenevalt tuleb maa-alust parklat hoida korras samamoodi nagu iga teist kortermaja osa, ning korteriomanikud on kohustatud nendest kuludest osa võtma sõltumata sellest, kas nad maa-alust korrust kasutavad. Juhul, kui maa-alusel korrusel asuvad parkimiskohad on korteriomandite koosseisus, siis peavad parkimiskohad osalema samamoodi kõikide kortermaja kulude (sh.küte, remont jne) kandmisel ehk siis kokkuvõttes kannavad nemad kaudselt "vastutasuks" teiste korruste kulusid.
Korteriomanike üldkoosoleku otsuse tühiseks tunnistamiseks tuleb kohtusse pöörduda 1 kuu jooksul otsuse vastuvõtmisest.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ