Korteriomandiõigus


Küsimus: Kas ma pean tasuma teiste korterite radiaatorite vahetuse eest, kui ise keskkütet ei kasuta?24.04.2013

Tervist!
Korterist on teadaolevalt õiguspäraselt eelmise omaniku poolt eemaldatud keskküte. Nüüd hakati kortermaja soojustama ja samas vahetatakse ka kogu küttesüsteem ja torustik. Pakuti taas keskküttele üleminekut, kuid ei soovinud seda. Siit ka küsimus.
Kas korteriühistul on õigus nõuda kogu küttesüsteemi vahetuse kulusid samas suuruses võrreldes teistega, kes kasutavad keskkütet?
Probleem ei seisnegi osas, mis hõlmab keskkütte süsteemi paigaldust ja torustiku, mis jookseb läbi maja ning ka radiaatoreid, mis paigaldatakse koridori, vaid just kõikidesse korteritesse uute radiaatorite soetemist.
Seega, kas mina pean tasuma teiste inimeste korteritesse soetatavate radiaatorite kulu võrdelises osas teistega?
Nimelt pöördudes antud jutuga ühistu esimehe poole, ähvardas ta kas või kohtuni minna, jahudes midagi minu korteri puuduvate projektide kohta.

Lugupidamisega

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, küttesüsteemi eemaldamine/ümberehitamine on lubatud üksnes juhul, kui selleks on nõusoleku andnud kõik korteriomanikud. Juhul, kui Teie õiguseellasest eelmisel korteriomanikul küttesüsteemi ümberehitamiseks luba puudus, siis kannate tänasel päeval tema ebaseadusliku tegevuse eest vastutust ka Teie.
Käesoleval juhul on korteriühistu õigustatud nõudma Teie käest nii esialgse olukorra taastamist, uue küttesüsteemi rekonstrueerimisega seotud kulusid, sõltumata sellest kas töid Teie korteri piirides teostatakse, aga samuti ka tasu küttesüsteemi poolt tarbitud soojusenergia eest sõltumata sellest, et kas radiaatorid Teie korterisse paigaldatakse või mitte. Seega on käesolevas olukorras mõistlik korteriühistuga kokku leppida.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ