Korteriomandiõigus


Küsimus: Kas katusekorteri ehitamiseks peab olema ka teise ühistusse kuuluva maja korteriomanike nõusolek?04.09.2016

Ühistu on moodustatud kahe maja peale. Ühes neist majadest on 6 korterit ja koos pööningul väljaehitamata olevaga 7 korteriomandit. Pööningule viib puittrepp. Linnavalitsuselt on olemas ehituslik luba paigaldada katuseaknaid. Hetkel on kõne all väljaehitamata, kuid korteriomandina vormistatud pööningu ostmine, et asuda teostama sinna korteri ehitust. Kas on üldse juriidiliselt võimalik katusekorterit eraldiseisvana ehitada, sest olen kuulnud, et alumise korteri juurdeehitusena see on lubatud, kui eraldiseisvana on see pea võimatu? Tean, et ehituseks peab olema 100% korteriomanike luba. Kas see tähendab mõlema ühistus oleva maja omanikke, või piisab sellest majast kuhu korter ehitada plaanitakse? Ja mida peaks veel tegema, teadma, jälgima?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriomandi kaasomandi eseme arvelt pööningu väljaehitamise lubamine väljub korteriühistu pädevusest.
Korteriomandiseaduse paragrahv kaheksa primm kohaselt tuleb eeltoodud tegevus kooskõlastada nende korteriomanikega, kelle kaasomandi eseme hulka pööning kuulub. Ehitusseadustiku lisa 1 kohaselt eeldab pööningu väljaehitamine ka kohaliku omavalitsuse kooskõlastust.
See, millistel tingimustel on eelviidatud isikud nõus oma kooskõlastuse pööningu väljaehitamiseks andma, sõltub juba igast juhtumist eraldi.

Tervitades,
Andry Krass