Korteriomandiõigus


Küsimus: Kas korteri põranda sees oleva lahtise kanalisatsioonitoru peab remontima korteriühistu või korteriomanik?27.02.2016

Elan 1923 a. ehitatud maja teisel korrusel. Selle kahele korrusele ehitati umbes 10 aastat tagasi peale kolmas korrus. Aeg ajalt juhtub, et kui kolmanda korruse elanik köögis nõusid peseb, hakkab minu magamistoas mööda lambijuhet ja puidust laeplaatide pragudest vett alla sadama. On nii mõnelgi korral torumehed kutsutud ja viimasel korral tuvastati ka kaameraga torudes surkides probleem - kolmanda korruse põranda all olev lahtine toru ots, mis oli sinna jäetud nõudepesumasina jaoks. Nüüd on nii, kui 3. korruse elanike äravoolutoru ummistub, voolab vesi kuidagi sinna nõudepesumasina jaoks mõeldud torusse, mille ots ei vii kuhugi, ehk on lihtsalt seal põranda sees avatult. Et olukord lahenduse saaks, peaks 3. korruse elanike köögi ja selle põranda laiali lammutama, mida nemad aga muidugi teha ei taha. Iga kord on probleem saanud ajutise lahenduse ehk siis on lihtsalt käesolevate vahenditega ummistus likvideeritud. Mina siis pean olema kodus valmis iga hetk jälle ämbritega ja rätikutega mööda tube ringi jooksma, et päästa põrand, lamp, voodi ja vaibad kõige suurematest kahjustustest. Tegin ka naabrile selgeks, et enam ma asja nii ei jäta ja järgmist korda ootama ei jää. Tema aga pakkus lahenduseks torusiiliga ummistuse likvideerimist ning siis järgmisel päeval testimist ning kui siis enam ei paista vett alla sadavat, siis jätab tema arvatavasti asja jälle sinnapaika. Kelle poole peaksin pöörduma, kui korteriomanik probleemi lõpliku lahendamise vastu huvi ei tunne? Kas köögi ja selle põranda lahti võtmise ja torustiku probleemi lahendamise ning siis selle renoveerimise eest maksab korteriühistu või korteriomanik?
Tänan

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriomandiseaduse (KOS) § 1 lõikest 2 ja § 2 lõikest 2 tulenevalt on kanalisatsioonisüsteem tervikuna korteriomanike kaasomandis.
KOS ja korteriühistuseaduse kohaselt vastutab kaasomandi eseme korrashoiu eest korteriühistu. Juhul, kui kaasomandi ese asub korteriomandi reaalosas, siis kohustab KOS § 11 lg 1 p 3 korteriomanikku võimaldama korteriomandi reaalosa kasutada teistel isikutel, kui see on vajalik kaasomandi eseme korrashoiuks. Seeläbi tekkinud kahju tuleb omanikule hüvitada.

Kokkuvõttes tuleks Teil pöörduda probleemi lahendamiseks korteriühistu poole.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ