Korteriomandiõigus
Küsimus: Kas kohtus peavad ühisvarana omavat korteromandit esindama mõlemad omanikud?19.02.2016
Korteriühistu andis meie korteriomandi kohtusse, kuna olevat kroonilised üürivõlglased. Oleme omanud korteriomandit aastast 1996, on olnud paremaid ja halvemaid päevi, on oldud ka mõnekuuse üürivõlaga, kuid siiani on kõik makstud ja minu meelest üürilepingul ka punkt viivis. Kohtusse anti kahekuuse võlaga, mis kohtupäevaks oli makstud. Kohtus oli kohal vaid minu abikaasa, ise viibisin välismaal, kohtuotsus tehti siiski - müüa korteriomand 6 kuu jooksul. Kas kohtul oli õigus teha kohtuotsus kaasomandi suhtes ühe osapoole puudumisel? Kas on mingeid võimalusi säilitada meie kodu, peale selle, et kirjutan korteri mingi sugulase-tuttava nimele ja elan üürilisena edasi? Tänud ette!
Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

kui me räägime kohtuotsusest, siis tuleb esmalt silmas pidada, et isiku (kostja), kelle vastu hagi esitada, valib korteriühistu (hageja), ning kohus ei saa ise kostjate ringi laiendada.
Teiseks tuleb kohtuotsuse puhul arvestada seda, et korteri kaasomanikud vastutavad korteriühistu ees solidaarselt, seega juhul, kui kohus leidis, et korteri võõrandamisnõude esitamiseks esineb seaduslik alus, siis saab korteri võõrandamist nõuda nõuda ka ühe kaasomaniku käest.
Kolmandaks tuleb arvesse võtta, et korteri võõrandamisnõude esitamise esitamise aluseid võib olla kolm (lisaks majanduskulude võlale ka teiste korteriomandite kasutamise häirimine ja korteriomaniku kohustuste mittetäitmine).
Neljandaks kehtib tsiviilkohtumenetluses võistlev printsiip, st oma seisukohti tuleb kaitsta ja tõendada, ning vastaspoole omi ümber lükata. Eelkõige tuli kohtus tõendada, et tegelik majanduskulude võlgnevus oli korteriühistu väidetust väiksem ning puuduvad ka muud alused korteriomandi võõrandamisnõude esitamiseks.
Viiendaks tuleb arvestada seda, et kohtuotsus kehtib ainult nende isikute suhtes, kes kohtumenetluses osalesid ehk siis ainult ühe kaasomaniku suhtes. Kui kohtuotsus kohustab kaasomanikku müüma maha terve korter, siis pean möönma võimalust, et kohtuotsus rikub Teie õiguseid rikkunud.
Seoses eeltooduga soovitan Teid lasta kohtuotsus profesionaalse õigusabiteenuse osutaja poolt üle vaadata.
Tervitades,
Andry Krass, MAL
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Korteriomandiõigus