Korteriomandiõigus


Küsimus: Mis võimalusi on kaasomandist osa ühe kaasomaniku kasutusse andmiseks ilma, et peaks olema 100% omanike nõusolek?21.01.2016

Ühel ühistu liikmel (korteriomanikul) on soov saada enda kasutusse kaasomandis olev ruum, et nö. liita see korteri juurde (st. suurendada korteriomandit). Seadus võimaldab kõigi omanike nõusolekul osa kaasomandist võõrandada. Probleem on aga selles, et osa omanikest elavad alaliselt välismaal, on vanad inimesed, ning nendelt nõusoleku kätte saamine on ülimalt keeruline.
Kas on veel mingeid võimalusi kaasomandist osa ühe kaasomaniku kasutusse andmiseks (rendileping vms.) ilma, et peaks olema 100% omanike nõusolek? Oluline oleks ka see, et korteri võõrandamisel jääks kokkulepe kehtima ka uue omaniku suhtes.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, võimaluse eraldada kaasomandist osa, ilma kõigi korteriomanike nõusolekuta, sätestab korteriomandiseaduse paragrahv kaheksa primm.
Selle sätte kohaselt võib korteriomanik nõuda käesoleva teiselt korteriomanikult korteriomandi koosseisu kuuluvast kaasomandist osa eraldamiseks vajalike lepingute sõlmimist, kui:
- vastava tehinguga ei kahjustata ebamõistlikult korteriomaniku huve;
- Vastava tahteavalduse on andnud vähemalt 2/3 elamu korteriomanikest;
- Kaasomandi osa võõrandamisest saadav tulu vastab võõrandatava osa harilikule väärtusele;
- Võõrandamisest saadav tulu makstakse korteriomanikule või kulutatakse mõistlikult korteriomandi kaasomandi osa korrashoiuks või parendamiseks.

Juhul, kui korteriomanik keeldub vaatamata eelnimetatud tingimuste täitmisele lepingut sõlmimast, siis tuleks lepingu sõlmimist taotleval isikul (kelleks või olla ka korteriühistu) pöörduda kohtusse, paludes lepingu sõlmimiseks vajaliku tahteavalduse andmist kohtuotsuse alusel.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ