Korteriomandiõigus


Küsimus: Millised õigused on teistel korteriomanikel, kui korteri ostnud osaühing soovib seal pakkuda majutusteenust?19.12.2015

Tere,
Kas korteri ostnud osaühingul on õigus rajada korterisse, mitmeboksiline hostel tüüpi, majutusasutus ilma korteris toimuvate ümberehituste kooskõlastamiseta ühistuga ja tegevusplaanidest teavitamiseta. Millised on teiste korteriühistu liikmete õigused ja võimalused soovimatu tegevuse lõpetamiseks? Kas ja kui palju kuulub sellise juhtumi puhul otsustusõigus ühistule ja selle teistele liikmetele? Ilmselgelt ei ole me sellise asjaga meie majas nõus, mil määral suudab seadus meid kaitsta?
Mida saame teha?

Ette tänades,

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, Teie kirjeldatud olukorras kaitseb kaaskorteriomanike õiguseid korteriomandiseaduse paragrahv 10 lõige 1, mis ütleb, et korteriomanik võib korteriomandi reaalosa kasutada oma äranägemise järgi, välja arvatud siis, kui kasutus läheb vastuollu seadusega või kolmanda isiku õigustatud huvidega.
Korterisse, mille kasutamise otstarve on eluruum, majutusasutuse rajamine, on vastuolus ehitusseadustiku paragrahv 16 lõikega 2 (ehitist tuleb kasutada vastavalt kasutusotstarbele), kui korteriomandiseaduse paragrahv 11 lõige 1 punktiga 1, mille kohaselt peab korteriomanik korteriomandi reaalosa ja kaasomandi eset kasutades hoiduma tegevusest, mille toime teistele korteriomanikele ületab omandi tavakasutusest tekkivad mõjud.
Soovitan tutvuda ka Riigikohtu 17. juuni 2015 lahendiga 3-2-1-3-15.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ