Korteriomandiõigus


Küsimus: Millistest korteriühistu maja varjatud vigadest peavad korteriomanikud korteri müügil ostjat informeerima?27.05.2015

Tere. Suures korrusmajas on mitmed olulised vead küttesüsteemis, konstruktsioonides ja muus, millest paljud korteriomanikud ei ole teadlikud. Nimelt, puuduvad konstruktsioonide ja küttesusteemi ümberehituste projektid, küte on puudulik, üldkasutatavate ruumide planeeringu omavoliline muutmine ei vasta ohutusnõuetele. Suur osa üldkasutatavatest ruumides on edasi müüdud, kuid need seisavad tühjana ja konstruktsioonid lagunevad juba aastaid, sest uus omanik demonteeris nende küttesüsteemi. Millistest varjatud vigadest korteriühistu hoones on teadlikud omanikud kohustatud informeerima ostjat, müües oma korterit, kus hoone varjatud vead esinevad küll, kuid pigem kaudselt või osaliselt? Milline on vastutus hoone vigadest korteri ostjat teavitamata jätmisel? Tänud.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriomaniku kohustus teavitada korteri müügiläbirääkimiste protsessis korteri ostjat kõigist asjaoludest, mille vastu viimasel on oluline huvi, tuleneb võlaõigusseaduse § 14 lg-st 2. Mõistlik on eeldada, et küsimuses toodud puudused on käsitletavad sellistena, mille vastu korteri ostjal on oluline huvi.
Juhul,kui korteriomanik eelnimetatud kohustust rikub, siis on korteri ostjal võlaõigusseaduse § 100 lg-st 1 tulenevalt õigus kasutada ühte või mitut alljärgnevatest õiguskaitsevahenditest:
- keelduda oma võlgnetava kohustuse täitmisest;
- nõuda kahju hüvitamist;
- taganeda lepingust või öelda leping üles;
- alandada hinda;
- rahalise kohustuse täitmisega viivitamise korral nõuda viivist.

Tervitades,
Andry Krass, MAL
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ