Korteriomandiõigus


Küsimus: Kui korteriühistute loomine muutub kohustuslikuks, kas siis on saab kehtestada liikmetele erineva suurusega liikmemaksu?20.02.2015

Tere!
Elan kahe trepikojaga kahekorruselises vanas puumajas, millest pool, ehk ühe trepikoja jagu kuulub mulle. Teine pool kuulub nüüdseks 4 omanikule ja millalgi lähitulevikus ilmselt 6-le. Minu majapoolel on uus katus, uus välisuks, uued vihmaveerennid, renoveeritud aknad jne. Teises pooles on muutusi tehtud minimaalselt. Kui nüüd muutub korteriühistute loomine kohustuslikuks, kas siis on mingi võimalus kehtestada liikmetele erineva suurusega liikmemaksu?
Sest muidu pean ma hakkama kõige rohkem maksma ja seda teise majapoole eest, sest tolle hädad on suured. Samas on seal juba praegu üks omanik, kes arvab, et kõik remondid peab tegema see, kellelt ta korteri ostis ja ei osale milleski. Mul endal oleks aga hädasti vaja uusi ahje, mille eest keegi teine küll ei maksa.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, sarnaselt täna korteriühistutes kehtivale korrale näeb ka alates 2018 aastast jõustuv korteriomandi- ja korteriühistuseadus ette üldreeglist (so kulude jagamine kaasomandi suuruse järgi) erineva kohustuste jaotuse sätestamise võimaluse korteriühistu põhikirjas, kui see on kõiki asjaolusid arvestades mõistlik ega kahjusta ülemääraselt ühegi korteriomaniku õigustatud huve. Eelkõige võib põhikirjaga ette näha, et tegelikust tarbimisest sõltuvad majandamiskulud tasub korteriomanik pärast kulude suuruse selgumist kas vastavalt oma kaasomandi osa suurusele või vastavalt tema poolt tarbitud teenuse mahule.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ