Korteriomandiõigus


Küsimus: Mida teha, kui naabri renoveerimistööde tõttu on elamine tolmu täis ja kas üürnik võib seetõttu üürilepingu lõpetada?18.02.2015

Esimese korruse naaber alustas korteris ulatusliku renoveerimistööga. Renoveerimist läbi viiv ehitusfirma riputas kortermaja koridori teate, millal sisehoovi pääs on ehitusprahi äraveo jaoks suletud. Muid teateid renoveerimistööde ja selle kestvuse kohta pole jagatud. Nüüd neli nädalat hiljem on hakanud teise korruse üürnikud küsima ja kurtma, kui kaua esimesel korrusel kestvad renoveerimistööd kestavad. Üürnikke häirib korterisse tungiv ehitustolm (põrandaliistude ja välisukse avauste kaudu). See on tunginud avatud planeeringuga kahe korruselises korteris nii sööginõude kappi, garderoobi, kui ka kõikjale elektroonikaseadmetesse. Igapäevane koristus pole päästnud hullemast ning ehitustolm on tunginud kõikjale vähemkasutatavatesse kohtadesse. Korteris elab kahe väikelapsega neljaliikmeline pere. Küsin korteriomaniku vaatenurgast, et milline võiks olla naabrite renoveerimistööde jaoks mõistlik aeg ning kuidas lahendada üürnikule tekitatud ebamugavused? Kui ehitusfirma ei taga piisavalt tõhusat koristust renoveerimistööde ajal ja üürniku kaebused jätkuvad, siis kas see võib ohtu seada üürnike poolsete kohustuste täitmise või koguni üürilepingu lõpetamiseni üürnike poolt? Kuidas võimalike nõudeid, mille tegelik tekitaja on naabri poolt palgatud firma, lahendada?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, mõistlikuse osas ei oska nõu anda, küll aga peaks korteriomandiseaduse paragrahv 11 lõige 1 punkt 1, mis ütleb, et korteriomanik kohustub hoiduma tegevusest, mille toime teistele korteriomanikele ületab omandi tavakasutusest tekkivad mõjud, Teie kirjeldatud olukorra välistama. Olukorras, kus esimese korruse korteriomanik on oma kohustusi rikkunud, on Teil õigus sellele sättele tuginedes nõuda tekitatud kahju, sh saamata tulu, asenduspinna üüri, koristuse jms kulu hüvitamist.
Mis puutub üürnikusse, siis siin olete üürile andjana üheks vastutavaks isikuks Teie ise, ning juhul kui korterit ei ole võimalik kasutada kokkulepitud tingimustel, siis võib üürnik Teiega sõlmitud lepingu ka üles öelda.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ