Korteriomandiõigus
Küsimus: Kuidas määrata maja üldsooja proportsioon pööningule ehitatud lisakorrusele, mille korterid on oma küttel?10.02.2015
Maja on ca 50 aastat vana, 3 korrust, renoveerimata, kaugküte. Umbes 10 aastat tagasi ehitati pööningukorrusele juurde 4. korrus, mis on ehitatud seaduslikult ja seal on elektriküte. Eelmisel aastal otsustati ühistu koosolekul, et viimane korrus peab maksma kogu maja sooja arvest 10%. Väideti, et saavad samuti maja küttest osa, isegi kui elektrikütte välja lülitaks. Kuigi olin sellega tookord teadmatusest nõus, siis nüüd asja uurides, leian, et see ei ole õige. Kas on õigust ikkagi küsida nii suurt protsenti kogu maja soojaarvest ja kuidas on võimalik sellest taganeda? Kas ühistu peab tõestama, et saame selle 10% soojust või peavad seda tegema hoopis 4. korruse korteriomanikud? Vahelaed on ju soojustatud ja ühiskoridorist kindlasti nii palju sooja korterisse ei tule. Naabritelt ka ei tule, kuna terve korrus elektriküttel.
Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Kui kortermajas on asutatud korteriühistu, siis reguleerib kulude jagamist üldjuhul põhikiri, tehes seda reeglina sarnaselt korteriomandiseadusega.
Kuna eelkirjeldatuga samadel alustel tuleb jagada (teistele korteriomanikele) ka Teie korteri (elektri)küttekulu, siis peaksite oma küsimusele vastuse saamiseks ise välja arvestama, kui suur oleks Teie korteri arve siis, kui maksaksite kütte ja korteri elektriarve eest vastavalt korteri mõttelise osa suurusele ning võrdlema siis saadud summat tegelikult esitatud arvetega.
Juhul, kui seadusjärgse arvestuse alusel saadud summa on väiksem tegelikult esitatud arvetest, siis on Teile nn 10% arvestusega tõesti liiga tehtud.
Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Korteriomandiõigus