Korteriomandiõigus


Küsimus: Kuhu peaksin pöörduma, kui naaber paigaldas meie akna juurde õhksoojuspumba?20.11.2014

Tere!
Esimese korruse naaber paigaldas õhksoojuspumba kahe akna vahele, meie kui teise korruse elanikud pole sellega nõus. Naaber on saanud ka KOV loa paigalduseks ilma meie nõusolekuta... Mis õigused on meil edasi kaebamiseks?

Tänan!

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, KOV poolt väljastatud ehitusluba üksinda ei anna korteriomanikule õigust välisseinale õhksoojuspumba paigaldamiseks, vaid enne tuleks sõlmida ka korteriomanike kokkulepe - vastav kohustus on sätestatud korteriomandiseaduse paragrahv 16 lõikes 1.
Kui eelnimetatud korteriomanike kokkulepet sõlmitud ei ole, siis puudub KOV-il alus õhksoojuspumbale kasutusloa väljastamiseks. Korteriomanik omakorda ei tohi kasutusloa puudumise tõttu õhksoojuspumpa käitada ning KOV on õigustatud selle kohustuse täitmist jälgima.

Oma õiguste kaitseks tuleks Teil esmalt informeerida olukorrast KOV-i, ning teavitada, et kuna korteriomanike kokkulepet õhksoojuspumba paigaldamiseks ei ole sõlmitud, siis on täitmata ehitusseaduse paragrahv 33 lõige 2 punktis 5 sätestatud õhksoojuspumba kasutusloa väljastamise eeldus.

Selleks, et õigusvastaselt paigaldatud õhksoojuspump ka eemaldatud saaks, tuleks alustada korteriomanike üldkoosolekul vastava otsuse vastuvõtmisest - vastav õhksoojuspumba eemaldamise otsus on korteriomanikele täitmiseks kohustuslik sõltumata KOV ehitusloa olemasolust. Juhul, kui korteriomanik korteriomanike üldkoosoleku otsust ei täida, siis tuleks järgmise sammuna pöörduda juba kohtu poole.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ