Korteriomandiõigus


Küsimus: Kas korteriomanikul, kes ei ela pidevalt korteris, on mingi seaduslik alus maksta kütt eest vähem?06.11.2014

Tere! Millistel tingimustel on korteriomanikul õigus maksta kütte eest osaliselt? Nimelt on tegu 4 korteriga majaga, kus 3 korterit kuuluvad ühte küttesüsteemi. Üks neist korteritest on enamasti tühi, kuna omanik töötab välismaal, käib paar korda aastas kodus. Korteriomanik soovib, et küttearvetest tasub ta 30% ja ülejäänud summa jaotub võrdselt kahele korterile. Samas ei ole võimalik kuidagi kontrollida, kas ja kui palju korterit köetakse. Mõõdik on korterite peale ühine ja arvestus toimub ruutmeetrite järgi. Kas osaline tasumine on kuidagi seadusega reguleeritud? Millisel juhul on mul õigus keelduda ülejäänud 35% maksmisest, mis meie arvele lisandub?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, ainsad võimalused pindalapõhisest küttearvestusest kõrvale kaldusmiseks on korteriomanike kokkuleppe sõlmimine või korteriühistu põhikirjas muul alusel põhineva regulatsiooni sätestamine.
Alus keelduda ülemäärase küttekulu tasumisest tuleneb korteriomandiseaduse paragrahv 13 lõikest 3, mis ütleb, et korteriomanik ei ole kohustatud hüvitama kaasomandi eseme korrapäraseks korrashoiuks vajalikest kulutustest suuremaid kulutusi, millega ta ei ole nõustunud.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ