Korteriomandiõigus


Küsimus: Kas tohin hoida trepikojas lapsevankrit?01.11.2014

Tere
Kui maja teatud koridori osa kasutab 2 peret ehk siis teistel ei saa olla pretensioone, siis milliseid tingimusi saab üks korteriomanik teisele esitada lapsekäru hoidmise osas ühiskasutatavas koridoris? Ühistu tingimusi ei ole seadnud.
Kas on olemas seadust, et seal ei tohi midagi hoida? Kas näiteks tuleohutuse seisukohast vms? Kui käru on minu korteri ukse taga ning seal on möödapääsemise võimalus trepist käimiseks, kas siis saab üks korteriomanik öelda, et temale see ei sobi?
Varasemalt on tema seal hoidnud rattaid, mööblit, prügi jms, kuid kui meil on nüüd lapsekäru vaja hoida, siis tekkis "seadus", et koridorid peavad olema tühjad.
Hetkel on olukord, kus naaber on omavoliliselt tõstnud lapsekäru läbi kitsaste keldrite seda kriimustades ning paigaldanud maja teise sissepääsu juurde. Seal on aga selle hoidmine ebamõistlik, sest välisuks käib sissepoole ning vankri tõstmine välja nõuab atleetlikku osavust. Pealegi on seal siis läbipääsuks inimestel umbes poole käru jagu ruumi.
Küsimus a. kuidas on reguleeritud lapsekäru jms hoidmine; b. millised on minu õigused kui keegi on omavoliliselt teisaldanud minu vara?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriomandiseaduse paragrahv 10 lõige 2 ütleb, et korteriomanikul on õigus kasutada kaasomandi eset selle otstarbe kohaselt. Juhul, kui kaasomandi eset soovitakse kasutada muul otstarbel, siis eeldab see teiste korteriomanikega kooskõlastamist.

Teie õigused seoses kaasomandil asuva vallasvara õigusvastase teisaldamisega tulenevad üldistest tsiviilõiguslikest normidest - eelkõige on Teil on õigus vara enda valdusesse tagasivõtmiseks kasutada omaabi ja otsimisõigust ning nõuda tekitatud kahju hüvitamist.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ