Korteriomandiõigus
Küsimus: Kas soojamüüja peab nõudma võlga korteriomanikelt või paar aastat tagasi asutatud korteriühistult?29.09.2014
Meil on suur saja korteriga maja. Ühistu moodustati paar aastat tagasi. Aastakümnetega on majale kogunenud väga suur võlg soojamüüjale. Ühistul puudub leping soojamüüjaga, järelikult peaksid kehtima endised lepingud korteriomanikega (kellel see on, sest osa kortereid on vahetanud omanike ja uutel omanikel pole lepinguid soojamüüjaga). Kas soojamüüjal on õigus, ähvardades kütet mitte sisse lülitada ja võlgnev summa ühistult välja nõuda, või peab ta käima kohut korteriomanikega?
Ja mida peaks ühistu ette võtma, kui soojatootja eriti ei pingutagi võlgade sissenõudmisel, vaid tundub, et ootab uue korteriühistuseaduse rakendumist?
Ja mida peaks ühistu ette võtma, kui soojatootja eriti ei pingutagi võlgade sissenõudmisel, vaid tundub, et ootab uue korteriühistuseaduse rakendumist?
Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Teie poolt küsimuses esitatud arutluskäik sellest, et kui korteriühistu lepingut sõlminud ei ole, siis ei saaks olla ka korteriühistu ja soojamüüja vahelist võlaõiguslikku suhet, ühtib Riigikohtu valitseva seisukohaga (vt Riigikohtu lahend nr 3-2-1-25-08 punkt 14). Samuti ei vastuta korteriühistu korteriomanike võlgnevuste eest. Eeltoodud seisukohast tuleneb omakorda tõsiasi, et kui korteriühistu ei võta ise kohustusi soojamüüja ees, siis ei pea seda tegema ka soojamüüja korteriühistu suhtes.
Minu poolt viidatud kohtulahendi punktidega 13 ja 15 tutvudes leiate ka vastuse küsimusele, mida tohib soojamüüja teha, kui korteriomanikud soojamüüjaga sõlmitud lepingut ei täida või kui neil üldse lepingut ei ole? Vastus on, et soojamüüja võib nõuda korteriomanikelt nii võlgnevuse tasumist kui peatada korterelamusse soojusenergia edastamise.
Lahendusi olukorrale peavad otsima korteriomanikud. Ühistu abi seisneb siin eelkõige selles, et ühistus kaudu on lahendusi kõige lihtsam ellu viia, kuna korteriühistu majandamist puudutavad otsused on kõigile korteriomanikele siduvad.
Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Korteriomandiõigus