Korteriomandiõigus


Küsimus: Kes peab korraldama maja püsimajäämiseks vajalikud vundamendi toestustööd?23.09.2014

Tere,
Minu korter asub 4-korruselises telliskivi majas 4. korrusel, milles üks maja vundamendinurk on tugevasti vajunud ja kõik selle nurga neli korterit on ohtlikus olukorras. Seinas on suured praod, nii et läbi seina näeb välja ja vihmavesi jookseb sorinal sisse, laepaneelid ja põrandad on paigalt nihkunud. Köögi uue pakettakna hinge on surve purustanud ja üks tuba pole enam elamiskõlblik, sest seal pole vana aken vahetatud põhjusel, et maja nurk vajub pidevalt ja hetkel on olukord vastu talve selline, et see tuba on sisuliselt ilma aknata. Surve aknale purustas klaasid üle-eelmisel aastal. Klaase hoiab koos teip. Nüüdseks on sisemine klaas eest hoopis ära kukkunud ja ma ei tea kaua püsib teine teibitud klaas. Sisuliselt on üks tuba aknata ja see maja nurk varisemisohtlik. Ühistu pole suutnud kahekümne aastaga maja vundamenti ega seinu kindlustada, ikka leiti midagi muud ja tähtsamat parandada kuigi igal aastal sai teema üldkoosolekul üles võetud. Ikka sama jutt, pole raha. Suvel tehti mingeid vundamendi kindlustusi maja sees keldris, mille tulemusena maja nurk vajus veel rohkem. Kaldun arvama, et sellest ei piisa, sest mul on küllalt suured ehituskogemused. Lubatud välisseintele peale pandavad tõmmitsad on senini paigaldamata, et hoida ära maja välisseinte varisemist. Majal on ühine keskküte ja kütteperiood ja talv on ees ja ühistu keeldub akna vahetamisest. Korteri 3 akent olen ise vahetanud oma kuludega, millest üks on juba purunenud ja ma ei ole enam nõus viimast akent välja vahetama korteris, mis pole enam elamiskõlblik suurte pragudega ühes toas ja köögis. Olen seni tasunud kõik maksed ühistu ees, aga sellises olukorras ma ei saa seda korterit renoveerida ega ka müüa.
Kas mul on õigus nõuda ühistult aknavahetust sest see on hoone püsimiseks ja ohutuse tagamiseks vajalik?
Mida ma peaksin tegema ja kelle poole pöörduma, sest teised 16 korterit selles majas ei ole asja tõsidust tajunud, sest neil pole olnud vundamendi vajumisega probleeme ja nad on oma korterid saanud ära remontida ja renoveerida?
Kas mul on õigust nõuda ühistult kahjutasu õigeaegselt tegemata jäänud maja oluliste osade remondi ja toestustööde tegemata jätmise pärast, sest see on vähendanud minu korteri väärtust ja halvendanud minu olmetingimusi?
Lugupidamisega,

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, probleemi lahendamiseks tuleks pöörduda teiste korteriomanike poole.
Kirjeldatud olukorra äärmuslikkust arvestades annab korteriomandiseadus Teile kolm tegutsemisvõimalust. Esiteks võite teha teistele korteriomanikele ettepaneku korteriomandite lõpetamiseks korteriomandiseaduse paragrahv 6 lõige 2 punkt 2 alusel. Teiseks võite nõuda teistelt korteriomanikelt vundamendi ja välisseinade kordategemist korteriomandiseaduse paragrahv 12 lõige 3 ja paragrahv 15 lõige 5 alusel. Kolmandaks annab korteriomandiseaduse paragrahv 15 lõige 2 Teile õiguse teha vajalikud tööd ise ning nõuda tehtud kulutuste hüvitamist.

Kahjunõude esitamist saab hakata kaaluma peale seda, kui korteriomanikud on Teie nõude(d) tagasi lükanud.

Olukorras, kus korterelamu seisukorrast tulenevate kahjunõuete eest olete vastutav ka Teie ise, soovitan end vabastada ka võimalikest Teiste isikute (näiteks alumised korteriomanikud) samalaadsetest kahjunõuetest, ning teavitada teisi korteriomanikke sellest, et kuna Teie ettepanekuid korterelamu vundamendi ja välisseina kordategemiseks on korteriühistu üldkoosolekutel eiratud, siis ei kanna Te korteriomandiseaduse paragrahv 11 lõikest 3 tulenevalt vastutust eelnimetatud korterelamu puudustest tulenevate kahjunõuete eest.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ