Korteriomandiõigus


Küsimus: Mis järjekorras makstuks arvata korteriomaniku makseid, kui tal on maksta kuhtukulud ning igakuised arved?10.09.2014

Lp Andry Krass,
Meie korteriühistus on ühe korteri kaasomanik KÜ majanduskulude arvete täpse tasumise asemel kandnud KÜle üle mingi ebamäärase summa ja kirjutanud selgituseks "majanduskulude ettemaks". Eranditult kõik maksed on tehtud maksetähtaega eirates - hilinemisega. Selline käitumine on kestnud umbes aasta. Enne seda kaotas ta kohtus KÜ vastu esitatud hagi ja temalt mõisteti välja kohtukulud.
Lähtudes mõistlikkuse põhimõttest oleme siiski katnud nende nn ettemaksudega selle korteri majanduskulude kuuarveid ning arvestanud võlgnevuse summast maha "ettemaksu" summa (pärast sellist ettemaksu kasutust on ka alati veel üles jäänud võlgnevus). Kuidas on õige töödelda selliseid ettemakseid? Kas ja missugune on juriidilisest seisukohast erinevus majanduskulude ettemaksu tegemise ja majanduskulude tasumise vahel olukorras, kus korteriomanikul on selle ettemaksu summat ületav majanduskulude võlgnevus?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, Teie kirjeldatud juhtum on reguleeritud võlaõigusseaduse § 88 lg 3 poolt nii, et korteriomanik ei või määrata, et ta täidab kohustuse, mille täitmist ei või korteriühistu veel nõuda. Sama paragrahvi lõige 6 kohaselt tuleb "ettemaksu" arvelt lugeda täidetuks:
1) esimeses järjekorras esimesena sissenõutavaks muutunud kohustus;
2) teises järjekorras võlausaldaja jaoks kõige vähem tagatud kohustus;
3) kolmandas järjekorras võlgnikule kõige koormavam kohustus;
4) neljandas järjekorras varem tekkinud kohustus.

Kokkuvõttes olete talitanud õigesti!

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ