Korteriomandiõigus


Küsimus: Kas on õige jagada korteriühistus prügiveo- ja veepuudujäägi kulusid korteris elavate inimeste arvu järgi?19.08.2014

Oman korterit Pärnus, kus talvekuudel elab mu sugulane ja esitan KÜ raamatupidamisele igakuuliselt elanike arvu korteris. Selle järgi jagatakse prügi- ja vee puudujäägi kulud. Suvekuudel on korter tühi, esitan siis elanike arvuks 0, kuid minu kommunaalkulude arvetel on elanike arvuks märgitud 1 ja esitatud ka vastavalt sellele prügi- ja vee puudujäägi kulud, kuid vee tarbimimist ei ole toimunud.
Kas selline prügi- ja vee puudujäägi jagamise kord on seaduslik, kuna mulle on esitatud kulud, mida ma pole kasutanud ega tarbinud?
Ja palun veel teine küsimus samast valdkonnast. Tutvusin KÜ kulude jaotamise dokumentidega ja leidsin, et korterile, kus on elanud ja elavad siiani kaks inimest, on märgitud elanike arvuks 1 ja neile on esitatud kommunaalkulude arved ühe inimese kohta. Kui pika aja eest on võimalik nõuda KÜ-lt, et teha ümberarvestused, mis vastaksid tegelikkusele? Kes vastutab selle probleemi puhul?
Tänu ja lugupidamisega

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kulude jagamise kord on üldreeglina sätestatud korteriühistu põhikirjas. Kuna ma Teie korteriühistu põhikirjaga tutvunud ei ole, siis ei ole käesoleval juhul võimalik üheselt selget vastust kulude jagamise seaduslikkuse kohta anda. Samas eeldusel, et Teie korteriühistu põhikirja regulatsioon ühtib korteriühistuseaduse paragrahviga 15 primm või kui põhikirjas ei ole üldse prügi- ja vee puudujäägi kulude jagamist reguleeritud, siis tuleks sõltumata korteri kasutamisest jagada vee puudujäägi- ja prügikulud lähtudes korteri üldpinnast.
Eelnevast tuleb ka välja vastus teisele Teid huvitavale küsimusele: kas kulude suuruse arvestamisel tuleb arvesse võtta reaalset tarbimist? Vastus sellele küsimusele on, et kui põhikiri kulude jagamist reaalse tarbimisega ei seo, siis peab korteriomanik kõik korteriühistu majandamiskulud kandma sõltumata sellest kas ta osales sama suures ulatuses vastava majanduskulu tarbimises.

Mis puutub nõude esitamisesse korteriühistule kulude ümberjagamiseks, siis tsiviilseadustiku üldosa seadusest tulenevalt on sellise nõude aegumistähtaeg 3 aastat pluss jooksev aasta (so nõude saab esitada tagasiulatuvalt kuni perioodini jaanuar 2011). Samas ei ole korteriühistu kohustatud tegema ümberarvestust kõikidele korteriomanikele, piisaks kui ta hüvitab ebaseadusliku kulude jagamisega Teile tekitatud kahju.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ