Korteriomandiõigus


Küsimus: Kuidas 4 korteriga maja renoveerida, kui ühe korteri omanik on kõigele vastu?05.07.2014

Tere.
Meil on 4 korteriga maja, mis on erastatud nii, et maja on jagatud 4-ks võrdseks mõtteliseks kaasomandiks. Soov oli, et jagame need osad ära ja teeme notari juures paberid korda, et luua korteriühistu ja hakkata maja renoveerima (katus vahetada ja fasaadi korrastada). Probleem on, et üks naaber keeldub igasugusest tegevusest maja juures ja pani korteri müüki, et las ostja tegeleb teiega. Mis lahendused meil on, kas tõesti peab asja kohtusse andma, et saaks maja korda teha? Kui ise katuse raha panna 3 korteri poolt, kuidas me naabrit saame selleks sundida, et maksaks oma osa? Kui moodustada ühisus ja siis notariaalselt paika panna milleks on elanikud kohustatud oleks meile abi. Igasugused variandid on abiks.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, loen küsimusest välja, et kinnisasi (krunt) on nelja isiku kaasomandis, ning kinniasjal asuv elamu on omakorda notariaalse kasutuskorra kokkuleppe alusel kaasomanike vahel ära jaotatud. Kirjeldatud olukorra puhul tuleb asja lahendamisel lähtuda asjaõigusseaduses kaasomandit reguleerivatest seadusesätetest (paragrahvid 71-79).
Asjaõigusseaduse paragrahv 72 lõige 1 kohaselt võivad kaasomanikud otsustada häälteenamusega küsimusi, mis jäävad ühise asja tavapärase valdamise ja kasutamise piiridesse. Häälte arv otsuse tegemisel sõltub omandi osa suurusest. Sama paragrahvi lõige 4 kohaselt kaasomanikul on õigus teha asja säilitamiseks vajalikke toiminguid teiste kaasomanike nõusolekuta, kuid ta võib teistelt kaasomanikelt nõuda asja säilitamiseks vajalike kulutuste hüvitamist võrdeliselt nende osadega.
Tuginedes eeltoodud seadusesätetele soovitan Teil kokku kutsuda kaasomanike koosolek, ning langetada sellel elamu renoveerimiseks vajalikud otsused. Juhul, kui otsuse poolt hääletanud isikutele kuulub üle poole elamu kaasomandiosast, siis on need otsused täitmiseks kohustuslikud ka nende kaasomanike jaoks, kes otsusega ei nõustunud ja/või kes koosolekul ei osalenud.

Juhul, kui Teie kinnisasjal on siiski korteriomandid moodustatud, siis kehtib sama protseduur korteriomandiseaduse paragrahvides 15, 16 primm, 17, 18 ja 19 sätestatud alustel.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ