Korteriomandiõigus


Küsimus: Mida teha, kui teise korruse korterisse kostub 24/7 veesõlme pumpade häiriv müra?05.06.2014

Ostsin märtsis 2014.a. korteri. Korter ise asub teisel korrusel ja muret tekitav ruum paikneb 0-korrusel. Maja 0-korrusel asuvas ruumis veemõõdusõlm, kus on rõhutõste pumbad. Probleem selles, et tugev müra kostub mulle korterisse nii päeval kui ka öösel. Arvatavasti mööda ühte seina tuleb müra üles, sest korteri ühest seinast on kosta tugevamat vibratsiooni. Müra on kuulda nii avatud köök-elutuppa kui ka magamistuppa. Müra ehk vibratsiooni on korterisse kuulda kogu aeg ehk siis 24/7. Ühesõnaga 0-korrusel asuva ruumi tehnika toodab müra 24 tundi ööpäevas. Ühistu ja haldusfirma on probleemist teadlikud. Paraku on asi liiga pikale veninud ja tulemust pole. Aus vastus vist oleks, et antud olukorraga ei tegeleta (seisab). Paraku ei anta ka mingit tagasisidet või siis pideva küsimise peale saab vaevu ebamäärase vastuse. Mis edasi tegema peaks, kui haldusfirma keeldub asjaga tegelemast. Kas tõesti kohtusse peab minema. Kas pean tegema oma kulul korteris mõõtmised ja andma haldusfirma kohusse? Kas eelmist omanikku on võimalik vastutusele võtta? Kas on võimalik talle korter tagasi müüa kohtu kaudu (hetkel möödas 3 kuud)? Või on veel mingeid lahendusi? Nt kui ma korteri maha müün, kas siis uuel omanikul on õigus mult midagi nõuda või ikkagi on see ühistu ja haldusfirma ülesanne?

tänud vastamast

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, antud olukorras on Teil võimalik valida alljärgnevate tegevusvariantide vahel:
1. Korteri müügitehingu tühistamine.
korteri müügitehingu, mis on tehtud olulise eksimuse mõjul, võib seaduses sätestatud korras tühistada. Olulise eksimusena on muuhulgas käsitletav olukord, kus müüja jättis ostja korteri puudusest teavitamata ning ostja ei oleks korteri puudust teades tehingut sõlminud või siis oleks ta seda teinud teistel tingimustel. Korteri müügitehingu saab tühistada 6 kuu jooksul alates puudusest teada saamisest. Tühistatud tehingu järgi saadu tagastatakse vastavalt alusetu rikastumise sätetele. Eeltoodu kehtib ka juhul, kui Teie korteri edasi müüte. Vaadake lisaks tsiviilseadustiku üldosa seaduse paragrahvidest 90-101.
2. Probleemi kõrvaldamine iseseisvalt.
Korteriomandiseaduse paragrahv 15 lg 2 annab korteriomanikule õiguse teha kaasomandi eseme säilitamiseks vajalikke toiminguid teiste korteriomanike nõusolekuta ning nõuda teistelt korteriomanikelt, et nad hüvitavad tehtud kulutused kaasomandi kulude kandmise suhte alusel.
3. Probleemi kõrvaldamise nõude esitamine korteriühistu vastu.
Kui korteriühistu liikmed (korteriomanikud) on teinud korteriühistule ülesandeks korras hoida ja hooldada hoone veesüsteemi, siis saab nõuda puuduse kõrvaldamist ka korteriühistult.

Huvi korral võin soovitada inimesi, kes oskavad pakkuda olukorrale ka tehnilisi lahendusi. Selleks tuleks Teil minuga ühendust võtta otse e-posti kaudu.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ