Asjaõigus

Küsimus: Kuidas jaguneb kaasomandi korral maja müügist saadav raha, kui üks pool maja on paremas korras?20.03.2013

Eramaja on kaasomandis ja omandid jagunevad 50% ja 50%. Kehtiv kasutuskord on aastaid tagasi kantud kinnistusraamatusse. Kumbki omanik on vastavalt kasutuskorrale oma valdust korras hoidnud. Ühe kaasomaniku pool on nö normaalses korras, teine kaasomanik väidab, et tema pool on rohkem korras ja tema on teinud rohkem investeeringuid oma valdusele. Kui nüüd kinnisasi müüa ühe tervikuna, siis kuidas jaguneb müügist saadud raha, kas 50% ja 50%, st vastavalt omandiosa suurusele või lähtuvalt millestki muust, nt hindamisakt vms?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kaasomand, ja ka selle müügi korral müügist saadav tulu, jaguneb poolte vahel vastavalt kaasomandi suurusele. Kui teine pool on kaasomandi väärtust tõstnud, siis on tal õigus nõuda enda poolt tehtud kulutuste hüvitamist.