Ravimtaimed


Küsimus: Kuidas valmistada varemerohu juurikast salvi liigesevalu leevenduseks?27.08.2014

Kuna suvi on läbi saamas ning loodus hääbumas, olen huvitatud kuidas valmistada varemerohu juurikast salvi liigesevalu leevenduseks. Kas kasutada searasva või viinamarjaseemneõli või hoopis midagi muud ning kas oleks hea lisada ka mesilasvaha ning kas salv võiks mõjuda hästi ka veenilaienditele? Tänan!

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Tere!
Varemerohtu võib teha nii searasva kui viinamarjaseemne õliga ning nüüd ka kookosrasva ja palmirasvaga, mida meil müüakse. Kui on vana radikuliit ja sundasendist või traumadest tingitud õla või seljavalu, võib varemerohujuurele lisada ka soopihla juurt. Mõlemaid hautada kuumas rasvas või õlis 5-8 tundi kuni varemerohu juur muutub klaasjaks. Siis kurnata ja lisada võib ka nulu ja lavendli eeterlikku õli 3-4% mahust, ehk siis liitrile õlile u 30-40 ml. Õlile lisada 10% mesilasvaha, rasvale mitte. Vaha peab olema sulatatud u 70C ja siis kohe kuumale kurnatud õlile lisada.

Varemerohu juurest saab teha ka õlileotist, mis on hea toimega nii ligestele kui traumadele. Tükelda juur ja vala viinamarjaseemneõliga üle. Lisada võib männipungi, nulu ja lavendlioksi. Lasta seista toas u. 1 päev, seejärel jahedasse külmkappi. Ise hoian külmkapis u. nädal, siis sügavkülma ja sealt võtan portsudena välja kui vaja. Kui on toores taim ja kuumutamata õli, kipub ruttu hallitama ja käärima, seepärast tulebki külmas hoida. Rääsumist ja käärimist hoiavad ära eeterlikke õlide lisamine - lavendel, nulg, kadakaõli (on eriti hea reuma korral).

Veenilaiendite korral võib varemerohujuurest tehtud salvile lisada saialille, kollast mesikat, kastaniõisi, pungi, vilju või koort, majoraani, rosmariini. Taimede ürdid lisada hiljem, lehtedele ja õitele piisab kuumas õlis 1-2 tunnist.
Rosmariini, majoraani, lavendlit võib lisada ka eeterliku õlina nii salvile kui õlileotisele.

Reuma ja radikulidi korral sobib joogiks ka angervaksa siirupist valmistatud jook.Retsept meie kodulehel www.ravimtaimeaed.ee ja FB-s. Kasulik on juua ka angervaksa teed, soopihlateed.

Hea vahend liigestele, seljale, nihestustele ja nikastustele, mis veel hiljemgi tunda annavad, on naistepuna õli, mis on valmistatud värskelt korjatud õitest ja heast õlist - näiteks viinamarja seemneõli.

Õied korjata ja õliga üle valada, lasta seista päikese käes 2 nädalat. Õisi võib juurde lisada, kui purgis ruumi tekib. 2-3 nädala pärast kurnata ja panna külmkappi. Parima õli saab juulis, kui päikest palju. Õli jääb tumevioletne. Kollasest õlist pole eriti kasu, kuigi seda müüakse.

Tervist ja tegemise rõõmu!
Katrin