Liiklusõigus


Küsimus: Kuidas saavad seadused olla nii segased, et ei saagi aru, kas peab eraparklate trahve maksma või mitte?13.03.2015

See nö linnalegend, et eraparklates ei pea parkimise eest maksma, kuna AS-il, OÜ-l jms puudub õigus trahvimiseks ning trahvida saab vaid omanikku, mitte autot... - kuidas sellega siis ikkagi täpselt on? Räägitakse nii ja naa, kuid kui asi on seaduses, siis peaks ikka suhteliselt konkreetne vastus olemas olema, kas on õigus trahvida või ei ole? Kas peab maksma või ei pea? Ei ole ju võimalik öelda, et täpselt ei tea, kas ja kellel on millised andmed minu, kui parkija kohta? - see peaks ju seadusega sätestatud olema?!!

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Olen Vastused.ee keskkonnas eraparklate leppetrahve puudutavatele küsimustele palju kordi vastanud. Kindlasti leiate Teid huvitavale küsimusele vastuse. Lühidalt uuesti varasemaid vastuseid kokku võttes tuleb eraparklate leppetrahvide puhul arvestada, et tegemist on eraõigusliku sanktsiooniga e. kahe või enama lepingupoole vahelise kokkuleppega parkimise osas. Kogu vaidlus taandubki sellele, kas leppetrahvi nõudev lepingupool on suuteline vaidluse korral tõendama, kes on temaga lepingu sõlminud teiseks pooleks. Üldjuhul ei ole selleks teiseks pooleks automaatselt sõiduki omanik. Igal konkreetsel juhul tuleb eraldi tuvastada, kes sõlmis parkimislepingu ja/või kas parkimislepingut saab üldse sõlmituks lugeda. Seega ei ole sõiduki omanik või vastutav kasutaja automaatselt kohustatud leppetrahvi tasumiseks. Samas on elu näidanud, et leppetrahvide korduv tasumata jätmine võib hiljem hakata sõiduki kasutaja elu küllaltki tuntavalt häirima. Valik leppetrahvi vabatahtliku tasumise või tasumata jätmise osas on siiski igaühe enda langetada.